CHP’Lİ YÜCEER’DEN 19 MAYIS MESAJI

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Mesajında Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılının önemine vurgu yaptı. Yüceer, “19 Mayıs 1919 günü Samsun’da atılan ilk adımla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş mücadelesi başlamıştır” dedi.

banner154
CHP’Lİ YÜCEER’DEN 19 MAYIS MESAJI

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Mesajında Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılının önemine vurgu yaptı. Yüceer, “19 Mayıs 1919 günü Samsun’da atılan ilk adımla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş mücadelesi başlamıştır” dedi.

GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER

Candan Yüceer, “Başkentin işgal altında olduğu padişahın emperyalist güçlerle kucaklaştığı Damat Ferit’in türlü oyunlarla topraklarımızı pazarladığı bir dönemde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs günü bir milletin makus talihini değiştirmek için Samsun’a adımını atmıştır” dedi.

Vatanın her karışının düşman işgalinde olduğu bir zamanda Atatürk’ün “geldikleri gibi giderler” dediğini anımsatan Yüceer, “ 100 yıl önce topraklarımızı işgal eden emperyalistler ve hıyanet içinde vatanı pazarlamaya çalışanlar için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk “ geldikleri gibi giderler” demişti. Geldikleri gibi gittiler, bugün yine hıyanet içinde olanlar var, onlar da geldikleri gibi gidecekler, gidiyorlar.” dedi.

EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR

Mesajında Yüceer egemenlik vurgusu yaparak egemenliğin millette olduğunu ve bunu kimsenin gölgeleyemeyeceğini belirtti. Yüceer, “ 19 Mayıs Ulusumuzun bağımsızlığını yok etmeye kalkışan güçler için o gün hüsran ve yenilgiyle bitecek sürecin ilk adımı olmuştur. 19 Mayıs yoksul bir halkın kazandığı zaferlerle tüm mazlum milletlere umut ışığı olduğu günün adıdır. O gün Samsun’da parlayan Kurtuluş Savaşı kıvılcımı, Amasya’da “milletin azim ve kararı” hâline gelmiş, Erzurum’da “Vatan Bir bütündür, bölünemez.” ülküsüyle birleşmiş, Sivas’ta her türlü manda ve himayeyi reddederek, Ankara’da Milletin Meclisini kurmuştur.” dedi.

Sözlerine Türkiye hak, hukuk, adalet kavramlarının yok edildiği, laik, demokratik, sosyal devlet yapısının tahrip edildiği liyakatin önemsizleştiği bir ülke haline getiriliyor diye devam eden Yüceer, “ Hak, hukuk, adalet kavramları yok ediliyor, millet egemenliğinin üzerine tek adam rejimi kabus gibi çökmüş durumda, sosyal devlete dair bir emare göremiyoruz. Bir belediye seçiminde dahi demokrasinin gereğini kabul edemeyenlere karşı mücadelemiz devam edecektir. Atatürk’ün 100 yıl önce açtığı bu yolda, Onun ilke ve inkılaplarına bağlı laik, demokratik ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni tüm yurttaşlarımızla birlikte tekrar ayağa kaldıracağız” dedi.

ATATÜRK’ÜN ADINI SİLMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEK

19 Mayıs günü ortaya çıkan bir kıvılcımı Atatürk’ün önderliğinde bir meşaleye döndüğünü ifade eden Yüceer, “ 19 Mayıs’ta parlayan kıvılcım Kurtuluş Savaşımızda Atatürk’ün önderliğinde ve boyun eğmek nedir bilmeyen ulusumuzun elinde bir meşaleye dönüşmüştür. Bugün de Cumhuriyet’e ve onun aydınlığına inanan her insan o gün tutuşturulan meşale kadar diridir. Ve binyıllar geçse de yine diri kalacaktır. Bunu hiç bir şey değiştiremez. “Bütün ümidim gençliktedir” diyen Ulu Önder’in izinde yürüyen gençlerimiz en büyük gücümüz ve güvencemizdir. Atatürk’ün adını silmek isteyen tüm karanlık zihniyetlere karşı gençliğimiz ve ulusumuz kararlı bir şekilde ayakta olacaktır.” dedi.

Yüceer, “Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimizin ve tüm ulusumuzun “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı”nı kutluyor, 19 Mayıs 1919’da başlayan büyük yolculuğun 100. Yıl dönümünde başta Atatürk olmak üzere, kurtuluş savaşının tüm kahramanlarına Allah’tan rahmet diliyor, minnet, şükran ve saygıyla anıyorum.” diyerek son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER