CHP'Lİ AYGUN: MİLLET EGEMENLİĞİNİN 104. YILINI KUTLUYORUZ

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı vesilesi ile bir açıklama yaptı.

Vekil Haberleri 23.04.2024, 12:22 23.04.2024, 12:29
CHP'Lİ AYGUN: MİLLET EGEMENLİĞİNİN 104. YILINI KUTLUYORUZ

İşte CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun'un o açıklaması:

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 104. Yılı kutlu olsun. Yeni Türk Devleti’nin ilk Ulusal Meclisi olan Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920’de açılarak, yepyeni bir umudu Anadolu’da filizlendirmiş ve milli direnişin karargâhı olmuştur.

Kurtuluş Savaşı’nı yöneten ve çok zor koşullarda çalışan TBMM, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ülkemizin yeniden inşa sürecinin de merkezi olmuştur. Atatürk, Osmanlı Hanedanı’ndan aldığı egemenliği 104 yıl önce TBMM’ye verirken, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözleriyle bu yetkinin paylaşılamayacağının altını çizmiştir. Savaş koşullarında dahi Büyük Millet Meclisi’nin üzerinde hiçbir güç tanımayan Atatürk, milli mücadeleyi milletten aldığı bu güçle başarıya ulaştırmıştır.

Daima halkına güvenmiş, Kurtuluş Savaşı’nın en çetin ve zor koşullarında dahi Meclis’i çalıştırmış olan Atatürk, hala bugünümüz ve yarınımızdır. Ulu Önderimiz Atatürk’ü bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum.

Ulusal egemenliğin ancak, geleceğin teminatı çocuklarla devam edeceğini düşünerek, 23 Nisan’ı; onlara bayram olarak hediye eden Atatürk, halkımıza bugün de mesajlar vermeye devam etmektedir. Bu mesajları doğru anlamadan Cumhuriyet’i ve ülkemizi ileri aşamaya taşımamız mümkün değildir. Geçmişini bilmeyen uluslar, gelecekte başarılı olamazlar. Bir milletin tarihi, bilmesi gereken en büyük gerçeğidir.

Atatürk’ü ve devrimlerini iyi anlamadan, bugünü anlayamayız. Milli egemenlik, milli birlik ve beraberliğin önemini daha güçlü bir şekilde anlayalım, anlatalım.

Dr. İlhami Özcan AYGUN

CHP Tekirdağ Milletvekili

Yorumlar (0)