Ömer Eşki:Sosyal yardımdan, kültür sanattan, kent estetiğine kadar pek çok konuda çalışmak gerekiyor

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, “Güçlü Bornova”ya geçişin yol haritasını basın toplantısında anlattı. Bornova Belediyesi Nikah Salonu’nda düzenlenen toplantıda Başkan Eşki, Bornova’nın geçmiş 20 yılını çok iyi bildiğini, bu birikim ve tecrübeyle aday olduğu göreve seçilmiş olmanın gururunu yaşadığını söyledi.

YEREL 26.04.2024, 10:10
Ömer Eşki:Sosyal yardımdan, kültür sanattan, kent estetiğine kadar pek çok konuda çalışmak gerekiyor

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, yerel ve ulusal basının temsilcileriyle bir araya geldi. Bornova Belediyesi’nde hiç aynı kişinin peş peşe iki dönem başkanlık yapmadığını hatırlatan Ömer Eşki, “Bu durum kurumsallaşmayı aksattı. Göreve her gelen belediyenin içini işleyişini sıfırdan öğrenip öyle çalışmaya başlamak durumunda kaldı. Ben rahmetli Sırrı Aydoğan döneminde İlçe Gençlik Kolları Başkanıydım, onunla çalıştık. Ardından Kamil Okyay Sındır Başkanımızdan itibaren zaten belediyede pek çok görev yaptım. En son da Sendika başkanıydım. Bu nedenle Bornova’nın 20 yılına hakimim, 20 yılına da talibim. Son 20 yılda vatandaşta karşılık bulan, toplumun ihtiyaç duyduğu tüm projeleri sürdüreceğiz. Aralarında Dost Market gibi durdurulmuş olanları yeniden başlatacağız. Üzerine de kendi projelerimizi hayata geçireceğiz” dedi.

Ömer Eşki:Sosyal yardımdan, kültür sanattan, kent estetiğine kadar pek çok konuda çalışmak gerekiyor

Belediyelerin temel görevleri olan yol, temizlik fen işleri, zabıta hizmetlerini proje olarak sunmadan en güzel şekilde yapmanın gayreti içinde olduklarını söyleyen Başkan Eşki, “Ben sahada, sokakta, vatandaşın arasında olmayı seviyorum. Böyle bir başkanlık yapmayı hedefliyorum. Gerek bu sahadan aldığım geri dönüşlerde, gerekse yaptırdığımız anketlerde şikayetlerin yüzde 35.5’i yollarla ilgiliydi. Temizlikten şikayet edenlerin oranı ise yüzde 18’in üzerindeydi. Bunu da zabıta hizmetleri takip ediyordu. Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, sosyal yardımdan, kültür sanattan, kent estetiğine kadar pek çok konuda çalışmak gerekiyor. Ancak bu saydıklarım belediyenin en temel görevleri. Biz de işe buradan başladık. Biz de ilk başta yol, temizlik ve zabıta düzenlemelerini yapmaya başladık. Bu hizmetleri hakkıyla yerine getirebilmek için iyi bir kadro kurduk. Bu konular belediyenin asli işi olduğu için proje diyemeyiz ama bu alanda önemli mesai harcayacağımız için projelerimizi sıralarken 1’den başlamadık. Bu konuya sıfır numaralı projemiz dedik. ” dedi.

Temizlik gece yapılacak

Bornova’da temizlik alanında köklü bir değişikliğe gideceklerini de ifade eden Başkan Eşki, “Bu çalışmaya ilk olarak Bornova merkezinde başlayacağız. Temizlik ekiplerimiz gece ilerleyen saatlerde çalışmaya başlayacak ve sabah Bornovalılara tertemiz sokaklar teslim edecek. Bornovalıdan da bu temizliği korumalarını isteyeceğiz. Kimse ilk çöpü atan olmak, temiz bir sokağı kirletmek istemez. Çöplerin alınmasının ötesinde, sokakların süpürülmesiyle ilgili önemli bir eksiklik vardı, belediye içinden personeli bu alana kaydırdık. Merkezde bu sistemi oturttuktan sonra aynı çalışmayı Işıkkent Çamdibi gibi bölgelerimizin merkezlerinde de başlatacağız” diye konuştu.

Soruları yanıtladı

Başkan Eşki basından gelen sorular üzerine başta belediyenin mali yapısı ve son dönemde işe alınan personelle ilgili de konuştu. Eşki şunları söyledi:

“Öncelikle altını çizelim, Bornova 25 yılı aşkın süredir mali yapısı güçlü, borcu olmayan bir belediyedir. Son dönemde bu konu ‘Kasada 200 milyon paramız var’ gibi söylemlerle çok öne çıkartıldı. Keşke öyle olsaydı ama beledimiz ve şirketlerinin mevcut ödemelerini düştüğünüzde 20 milyon gibi bir borcumuz var. Yine de pek çok belediyeye göre son derece güçlü bir mali yapımız var. Zaten benim yoğurt yeme biçimim daha farklı olacak. Ben kasada para tutmayacağım, kaynağı daha fazla hizmet etmede kullanacağım.

Adaylığımın kesinleşmesinin ardından alınan personeli işten çıkartmayacağız, onları belediyenin hizmete ihtiyaç duyduğu temizlik, park ve bahçeler gibi alanlara kaydırdık.

Sosyal destek artacak

Sosyal destekleri hem arttıracak hem de çeşitlendireceğiz. Dost Marketler yeniden kurulacak, Kent Lokantası ile sağlıklı ve uygun fiyatlı gıdaya erişim sağlayacağız. Ambulans sayımızı 4’e çıkartacak, bakım hizmetlerinde kapasite arttıracağız. Ayrıca karakol binası, sağlık ocağı ihtiyacı gibi hizmetlerde de destek olacağız.

Meydan projesi

Bornova Meydanı’nda yıkılan Kars Halil Atilla Okulu’nu ve arkasındaki Halk Eğitim Merkezini başka bir yere taşımak ve Meydan’ı Bornova’ya yakışacak şekilde genişletmek için girişimlerde bulunduk.

Gençlik Merkezi yeniden açılacak, üniversite öğrencilerine günde bir öğün de olsa ücretsiz yemek sağlanacak. Veterinerlik hizmetlerinde kapasitemiz artacak, yeni klinikler ve ameliyathaneler açılacak, mobil araç ile yerinde müdahale de olabilecek.

Köylerin gelişimine ve kalkınmasına büyük önem vereceğiz. Tarım desteklerimiz artacak, Sarnıç Mahallesi’nde kar festivali, Beşyol’daki Kiraz Festivali başlayacak. Köylerin kendi kendine ayakta kalabilmesi için destek vereceğiz.”

Yorumlar (0)