CHP’li Şaroğlu: Ulusal marketler küçük esnafa veriyor

CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Tunceli ilinde faaliyet gösteren ve son dönemde sayıları kontrolsüz bir biçimde hızla artan ulusal marka marketlerin küçük esnaf ve sanatkara ekonomik açıdan büyük zarar verdiğini belirterek, konuya ilişkin olarak Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP’li Şaroğlu: Ulusal marketler küçük esnafa veriyor

Şaroğlu ve arkadaşlarınca TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, “Türkiye genelinde her geçen gün sayıları hızla ve kontrolsüz bir biçimde artan ulusal marka marketler, bulunduğu bölgelerdeki küçük esnaf ve sanatkarlara ekonomik açıdan büyük zarar vermektedir. Ulusal market zincirleri, faaliyet alanları ve bulundurdukları geniş ürün yelpazesi ile ürün ayrımı gözetmeksizin satış yapması sebebiyle sadece bakkal ve marketlere zarar vermekle sınırlı kalmamakta; pastane, beyaz eşya, tuhafiye, ayakkabıcı vb. esnaf sahiplerinin de mağdur olmasına sebep olmaktadır.” denildi.

Gerekçede, şunlar kaydedildi: “Ülkenin en az nüfusuna sahip olan ilimiz, mevcut nüfus yoğunluğu oranına göre sayıları hızla artan ulusal marketler sebebiyle küçük esnaf ve sanatkarı kepenk indirme noktasına getirmiştir. Tunceli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne kayıtlı 2300 esnaf bulunmakta ve bunların 1200 tanesi İl merkezinde faaliyet göstermektedir. Buna karşın Tunceli genelinde ulusal marka olarak toplam 23 tane şubesi olup, bunlardan 15 tanesi il merkezinde, 8 tanesi ilçelerde olmak üzere BİM’in (4) şubesi, A101’in (11) şubesi, ŞOK’un (7) şubesi, Migros’un (1) şubesi bulunmaktadır.

Bu konuda, bölge koşulları, nüfus oranı ve diğer etkenleri göz önünde bulunduracak sınırlamalara dönük önlemler alınmalı ve/veya birçok uzmanın önerdiği gibi en azından bu market zincirleri ortak bir karar ile şehir dışlarına taşınmalıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER