CHP’Lİ GÖKÇEL: ''ÇOCUKLARIMIZ EĞİTİMİN UZAĞINDA KALDI''

CHP Mersin milletvekili Cengiz Gökçel, koronavirüs pandemisi nedeniyle gündeme gelen ve uygulamaya konulan uzaktan eğitim ile ilgili sorunları meclis gündemine taşıdı. Gökçel Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde kırsalda yaşayan öğrencilerin eğitim hakkından yeterince yararlanamayacağını dile getirdi.

CHP’Lİ GÖKÇEL: ''ÇOCUKLARIMIZ EĞİTİMİN UZAĞINDA KALDI''

“Eğitim Sistemi Pandemiye Uyum Sağlayamadı”
Önergesinde dünyada ve ülkemizde görülen Covid-19 salgını sebebiyle hayatın farklı alanlarında birçok değişim gerçekleştiğinin altını çizen Gökçel, “Panmdemi sürecinde alışkanlıklarımızdan
yaşamsal ihtiyaçlarımıza kadar pek çok alanda yeni yaşam şekillerine adaptasyon süreci içerisindeyiz.
Eğitim alanında da alınan önlemler ile yeni bir eğitim yöntemi geliştirilmiştir. Bu kapsamda uygulamaya geçilen uzaktan eğitim kapsamında çocuklarımız internet ağı üzerinden eğitimlerine

devam etmektedir. Bu sistemde birçok aksaklık yaşandığına ve yeterli hazırlığın yapılmadığına şahit olmaktayız” dedi. Eğitimsen’in araştırmasına da değinen Gökçel, “Eğitim Sen’in açıklamalarına göre; EBA üzerinden yürütülen canlı derslere katılım, birçok okulda %15-20 dolaylarında kalmıştır.
Öğrencilerin dersleri izlemek için gerekli teknolojik donanım ve internetten yoksun olmaları eşitsizliklere yol açmış, anayasal bir hak olan eğitim hakkı kullanılamaz hale gelmiştir. Özellikle kırsal mahalle ve köylerde çocuklarımızın internet erişimi olmadığı için anayasal bir hak olan eğitim hakkından faydalanamamaktadır” dedi.
“Kaç Çocuk İnternet Ağından Yoksun?”
Soru önergesinde kırsalda yaşayan öğrencilerin internet ağına sahip olmamasına ilişkin endişelerine yer veren Gökçel, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a kırsalda yaşayan çocukların internet ağına erişimi olup olmadığını sordu. Önergesinde Gökçel, “Mersin ilinde internet erişimi olmayan kaç kırsal mahalle/ köy vardır? Mersin ilinde internet erişimi olmayan kaç öğrenci bulunmaktadır?” diye sordu.                                                                                                                                                                                                                                                          Türkiye genelinde internet erişimi olmayan kaç öğrenci olduğuna da önergesinde yer veren Gökçel, buna yönelik alınan önlemlerin açıklanmasını istedi. Gökçel, “ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile bu konuda işbirliğine gidilmiş midir” diyen Gökçel “gidildiyse yapılan projeler nelerdir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER