banner639

CHP’DEN AKKUYU’YA YAPILAN RADAR İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi tarafından santral bölgesine radar sitemi kurulacağının ortaya çıkması sonrası CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Meclis Başkanlığına bir araştırma önergesi verdi.

Vekil Haberleri 25.10.2022, 11:45
CHP’DEN AKKUYU’YA YAPILAN RADAR İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

Antmen, verdiği araştırma önergesinde Rus şirket ROSATOM tarafından inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali yönetiminde bulunmuş olan Cüneyt Zapsu’nun, Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi yönetiminin işlemler hakkında kendisinin hiçbir şekilde bilgilendirilmediğini açıkladığını belirterek “Konuyla ilgili Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava dilekçesi veren Zapsu, Mersin Akkuyu Nükleer Santral İnşaatında bir radar merkezi kurulduğunu ifade etmiştir” dedi.

Alpay Antmen’in önergesinin satır başları şu şekilde;

İKTİDARIN HİÇBİR ŞEYDEN HABERİ YOK

“Kurulan bu radar merkezinden devlet yetkililerinin ve iktidar temsilcilerinin haberi olup olmadığı bile bilinmemektedir. Bahsi geçen açıklamaları yapan Cüneyt Zapsu, yönetim kurulunda bulunan tek Türk Vatandaşıdır ve yaşananların ardından da Akkuyu’dan istifa etmiştir. Kendisi açıklamalarında yönetim kurulunda olduğu dönemde, yönetim toplantılarına alınmadığını ve daha önce alınmış ve kimin tarafından alındığının bilinmediği ve bir müzakereden de geçmemiş kararların kendisine gönderilerek imzalanmasının istenildiğini söylemiştir”

AKKUYU’YA RADAR YAPILMASI EGEMENLİK İHLALİ

“Bütün bu sürecin sonunda Rusya’nın, Akkuyu’yu kendi ülke toprağı gibi gördüğü, Türkiye’yi çiğneyerek buraya liman ve radar yaptığı, içeriden ülkemize asla bilgi vermediği, egemenlik ihlalinde bulunduğu, aldığı kararlarla ülke ekonomimize zarar verdiği, iktidarın konuyla ilgili adım atmadığı ve gelecekte Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletini çok büyük tehlikelere sokabileceği aşikardır. Bu nedenlerle ülke güvenliğimiz açısından çok hayati olan bu konunun araştırılarak gereken tedbirlerin ivedilikle alınması gerekmektedir”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.