CHP MALATYA İL BAŞKANI BARIŞ YILDIZ:MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HESAPLARI İNCELENSİN

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Barış Yıldız, beraberinde Malatya büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi meclis üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin borç tartışmalarını gündeme getirerek, Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı’nın konuyu incelemesi çağrısı yaptı.

GÜNDEM 26.04.2024, 13:21
CHP MALATYA İL BAŞKANI BARIŞ YILDIZ:MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HESAPLARI İNCELENSİN

CHP Malatya İl Başkanı Barış Yıldız yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Bilindiği üzere 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen yerel seçimleri geride bıraktık. Yapılan seçimlerin öncelikle ülkemiz ve şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Seçimlerden sonra bir daha gördük ki Malatya gerçekten sahipsiz. Malatya Büyükşehir Belediyesinin halef ve selef başkanları belediyenin ne kadar borcu olduğu konusunda maalesef hemfikir değiller.

CHP MALATYA İL BAŞKANI BARIŞ YILDIZ:MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HESAPLARI İNCELENSİN

Malatya büyükşehir belediyesinin borcu görevi devreden AKP’li belediye başkanına göre 8 Milyar TL civarında, görevi devralan AKP’li belediye başkanına göre ise toplam borç 17 Milyar TL. Şimdi biz kime inanacağız? Açıklanan 17 Milyar liralık borçtan neredeyse her Malatyalıya 30 bin TL borç düşüyor.

Malatya belirsizliğin şehri oldu, belirsizliğin başkenti oldu. Vatandaşın bunca derdi içinde Malatya kamuoyunu yeni bir tartışmayla yeni bir belirsizlikle meşgul eden bu olayda kime inanacağız?

Bir yandan Sami Er, belediyeyi büyük bir borç batağı içinde aldıklarını, personel maaşlarını bile ancak kredi çekerek ödeyebildiklerini söylüyor. Diğer yandan ise Selahattin Gürkan böyle bir borç yükünün olmadığını ve neredeyse belediyeyi kasası dolu bir şekilde bıraktığını iddia ediyor. Bu durum Malatya halkının aklıyla alay etmekten başka hiçbir şey değildir. En basit bir bakkal işletmesinde bile kâr-zarar ya da alacak-verecek hesabı yapılabiliyorken, Malatya Büyükşehir Belediyesi gibi yüzlerce bürokratı olan devasa bir kurumda birbirleri ile çelişen rakamların havada uçuşması akılla izah edilebilir bir şey değil. Sami Er önümüzdeki 5 yılın bugünden görünen başarısızlığını sığdıracak bir bahane mi arıyor yoksa gerçekten hepimizin ortak malı olan büyükşehir belediyemiz gerçekten büyük bir borç bataklığının içinde mi?

Biz buradan Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere devletin yetkili organlarına sesleniyoruz. Malatya’daki bu akla ziyan durumun aydınlatılması için kendilerini göreve davet ediyoruz. Ortada ağır bir borç yükü varsa, kanuna aykırı bir borçlanma durumu varsa Malatyalının bunu bilmeye hakkı var. Malatyalı, halef ve selef iki AKP’li belediye başkanının bu şekilde birbirlerini suçlamasında şahit olmaktansa gerçekleri öğrenmek istiyor.

Biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak bu karmaşanın aydınlığa kavuşturulması için elimizden geleni, üstümüze düşeni yapacağız. Malatyalı hemşerilerimizin bundan şüphesi olmasın.”

Yorumlar (0)