CHP'li Bağcıoğlu: OYAK toplantıları, OYAK üyelerinin haklarını gözeten bir şekilde gerçekleştirilmeli

CHP Milli Savunma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, OYAK yönetiminin kanundan kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirirken, TSK personelinin hak ve menfaatlerini gözetmesi gerektiğinin altını çizdi. Aksi bir durumun, OYAK'ın tüm kazanımlarına gölge düşüreceği uyarısında bulunan Bağcıoğlu, Genel Kurul'un şeffaf ve hesap verebilir bir anlayışla sonuçlanması temennisinde bulundu.

GÜNDEM 05.05.2024, 13:04
CHP'li Bağcıoğlu: OYAK toplantıları, OYAK üyelerinin haklarını gözeten bir şekilde gerçekleştirilmeli

CHP Milli Savunma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek OYAK Genel Kurulu öncesinde önemli bir uyarıda bulundu. Bağcıoğlu, OYAK gibi Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin emeklilik tasarruflarını değerlendiren kritik bir kurumun faaliyetlerinin şeffaf ve hesap verebilir bir anlayışla yürütülmesinin hayati önem taşıdığını söyledi. Genel kurulda alınacak kararların kamuoyu ve üyelerle şeffaf bir şekilde paylaşılmasının önemine vurgu yapan Bağcıoğlu, OYAK yönetiminin kanundan kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirirken, TSK personelinin hak ve menfaatlerini gözetmesi gerektiğinin altını çizdi. Aksi bir durumun, OYAK'ın tüm kazanımlarına gölge düşüreceği uyarısında bulunan Bağcıoğlu, Genel Kurul'un şeffaf ve hesap verebilir bir anlayışla sonuçlanması temennisinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu yazılı açıklamasında şu hususta yer verdi:

"OYAK, 205 sayılı Kanun gereğince kurulan ve üyesi TSK personelinin tasarruflarının değerlendirilmesi amacıyla teşkil edilmiş önemli bir mesleki emeklilik fonudur. Kanun gereğince teşkil edilen Temsilciler Kurulu Genel Kurulu, Yönetim ve Denetim Kurulları ile Genel Müdürlüğü, OYAK üyesi TSK personelinin hak ve menfaatlerini her türlü siyasi etkiden uzak olarak tamamen üyelerinin ve kurumun iyiliği, selameti ve kazançları bağlamında hareket etmek zorundadır.

Üye birikimlerinin değerlendirilmesinde belirlenecek 2023 yılı nema oranı başta olmak üzere OYAK'ın aldığı ya da alacağı yönetim ve yatırıma ilişkin kararların üyeleri ve kamuoyu ile paylaşılması, şeffaflık ve hesap verebilirlik bakımından bir zorunluluktur.

CHP'li Bağcıoğlu: OYAK toplantıları, OYAK üyelerinin haklarını gözeten bir şekilde gerçekleştirilmeli

OYAK Yönetim ve Denetleme Kurullarına, liyakat ilkelerine göre belirlenmiş, OYAK üyelerinin temsilinde adalet sağlayacak, hesap soracak, inceleyip analiz edecek üyelerin seçilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu durum, OYAK yönetiminin almış olduğu kararların etkinliğini, doğruluğunu, piyasa gerekliliklerini, OYAK şirketlerinin yüksek kazanç elde etmesini ve en önemlisi tüm paydaşlarına yarar sağlayacak şekilde olmasına imkan sağlayacaktır.

Mayıs 2024 içerisinde yapılacağı bildirilen ancak detayları kamuoyu ile ve üyeler ile paylaşılmayan Temsilciler ve Genel Kurul toplantılarında alınacak kararları yakından takip edeceğiz. Bu toplantıların şeffaf, hesap verebilir ve OYAK üyelerinin haklarını gözeten bir şekilde gerçekleştirilmesini önemle talep ediyoruz. OYAK'ın faaliyetlerinin her zaman milletimizin ve ülkemizin çıkarları doğrultusunda olması gerektiğini düşünüyoruz."

Yorumlar (0)