"TÜİK’in iş bulma ümidini kaybedenleri işsiz saymayarak gerçek işsizlik rakamını sakladı"

 Ateş, “Halihazırda yüksek olan atıl işgücü oranı, Ocak-Mart 2024 döneminde endişe verici biçimde arttı. Bu kapsamda potansiyel işgücünü oluşturan 3,9 milyon kişinin 3,7 milyonu umudunu kaybetmiş durumda ve iş aramıyor. Bu çaresizliğin resmidir; yaşanan ekonomik krizin büyüklüğünü ortaya koyuyor” dedi.

EKONOMİ 17.05.2024, 12:28
"TÜİK’in iş bulma ümidini kaybedenleri işsiz saymayarak gerçek işsizlik rakamını sakladı"

CHP Bolu Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Üyesi Türker Ateş, yılın ilk çeyreğinde işsizlik oranının iş arayanların sayısındaki düşüş nedeniyle gerilediğine dikkat çekti. Ateş, “Halihazırda yüksek olan atıl işgücü oranı, Ocak-Mart 2024 döneminde endişe verici biçimde arttı. Bu kapsamda potansiyel işgücünü oluşturan 3,9 milyon kişinin 3,7 milyonu umudunu kaybetmiş durumda ve iş aramıyor. Bu çaresizliğin resmidir; yaşanan ekonomik krizin büyüklüğünü ortaya koyuyor” dedi.

ATIL İŞGÜCÜ ORANI, SON 3 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

TÜİK’in iş bulma ümidini kaybedenleri işsiz saymayarak gerçek işsizlik rakamını sakladığına değinen Ateş, şunları söyledi:

“Bu yılın ilk çeyreği için işsizlik oranı 0,1 puanlık azalış ile %8,7 olarak açıklandı. Ancak zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan geniş tanımlı işsizlik 2,1 puanlık artış ile %25 oldu. Geniş tanımlı işsizlikteki artış korkutuyor. Bu oran önceki çeyrek dönemde %22,9 idi ve 2021 yılı ikinci çeyrek döneminden bu yana da hiç bu kadar yükselmemişti. Ekonomide durgunluk artarken işsizler ordusu çoğalıyor.”

İŞ ARAMAYI BIRAKANLAR 1 YILDA %27 ARTTI

Geniş tanımlı işsizlikteki artışta iş bulma ümidi tükenen işsizlerin işgücü piyasasından çıkışının etkili olduğuna değinen Ateş, şöyle devam etti:

“Yılın ilk çeyreğinde potansiyel işgücü içinde yer almasına karşın iş bulma ümidini kaybettiğini söyleyen kişi sayısı 2,1 milyona yaklaşırken, işbaşı yapabilecek olup iş aramadığını belirtenlerin sayısı 1,6 milyonu aştı. İş aramayı bırakan işsiz sayısı son 1 yılda %27 arttı. İş arayanların ümidi de özel sektörün istihdam yaratma kapasitesi de tükendi.”

Yorumlar (0)