ABD'nin 2023 İnsan Hakları Raporu'na Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki!

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından piyasaya sürülen 2023 İnsan Hakları Raporu hakkında yazılı açıklama yaptı.

GÜNDEM 24.04.2024, 21:32 24.04.2024, 21:34
ABD'nin 2023 İnsan Hakları Raporu'na Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki!


Açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 22 Nisan'da yayımladığı ve 200'e yakın ülke hakkında bölümler içeren "2023 İnsan Hakları Raporu"nda, geçmiş yıllarda olduğu şeklinde, Türkiye'ye yönelik aslı astarı olmayan iddialara, gerçek dışı bilgilere ve ön yargılı yorumlara yer verildiği kaydedildi.

ABD'nin 2023 İnsan Hakları Raporu'na Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki!


Bu yıl da "kaynağı belirsiz iddialar ile terör örgütleriyle iltisaklı çevrelerin söylemleri temelinde hazırlanmış olan" bu rapora itibar edilmediği vurgulanan açıklamada, "Ülkemiz, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerine bağlılığını, karşı karşıya bulunduğu çok yönlü ve ağır terör tehditlerine rağmen kararlılıkla sürdürmektedir" ifadelerine yer verildi.


Açıklamada, Türkiye'nin meşru savunma hakkı temelinde yürüttüğü terörle savaşım operasyonlarının, "tamamen terörist unsurlar ile bunların terör faaliyetlerinde kullandıkları kabiliyetlere yönelik" olduğuna dikkat çekilirken, "ABD’nin, terörün her türüne karşı sürdürdüğü haklı ve meşru mücadelenin kapsamını iyi bilen bir bağlaşık olarak gerçekleri çarpıtan tutarsız iddialarda ısrarını anlamak mümkün değildir" denildi.


Raporda "Gazze'de idame eden ve yalnızca Filistin halkının asli haklarına değil hem de tüm insanlığın ortak değerlerine büyük bir darbe vuran insanlık dışı saldırılara layıkıyla yer verilmemesinin" büyük endişeyle karşılandığı kaydedilen açıklamada, "Bu vaziyet, söz mevzusu raporun tarafsızlık ve objektiflikten uzak bir halde, siyasal saiklerle hazırlandığını açıkça göstermektedir" değerlendirmesi yapıldı.


Açıklamada, "ABD'nin insan hakları mevzusunda kendi siciline odaklanması ve terör örgütleriyle kurduğu ortaklıklar ile insan hakları konusunda izlediği çifte standartlı politikayı sonlandırması çağrımızı yineliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)