CHP'li Kaya'dan Soruşturması Devam Eden Öğretmenler Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 9 Ağustos 2019’da yapılan öğretmen atamalarından sonra, yaklaşık 1000 öğretmenimizin güvenlik soruşturması hala sonuçlanmadığını duyurdu ve konu ile ilgili bir açıklama yayımladı.

CHP'li Kaya'dan Soruşturması Devam Eden Öğretmenler Açıklaması

İşte Kaya'nın Açıklaması:

9 Ağustos 2019’da yapılan öğretmen atamalarından sonra, yaklaşık 1000 öğretmenimizin güvenlik soruşturması hala sonuçlanmamıştır. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, 15 Kasım 2019’da “İki hafta sonra güvenlik soruşturması bitecek.” açıklamasından sonra da bir gelişme olmamıştır.

Diğer yandan, partimiz CHP’nin başvurusuyla Anayasa Mahkemesi, devlet memurluğu alımında "güvenlik soruşturması" ve "arşiv araştırması" şartı getiren KHK düzenlemesini anayasaya aykırı bularak iptal etmiştir.

Güvenlik soruşturması aylardır bitmeyen, mağduriyetleri her geçen gün artan öğretmenlerimiz, Anayasa Mahkemesi kararının uygulanmasını beklemektedir.

Konuya ilişkin olarak, TBMM’ye Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96 ve 99’uncu maddelerine uygun olarak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması için bir soru önergesi verdim.

Soru önergesinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şu soruları sordum:

  1. Öğretmenlerimizin güvenlik soruşturması 5 ay gibi bir sürede neden bitmemiştir?
  2. Anayasa Mahkemesi kararı neden uygulanmamaktadır?
  3. Mağdur öğretmenlerimiz ne zaman göreve başlatılacak?
  4. Anayasa Mahkemesinin iptal kararına rağmen "güvenlik soruşturması" ve "arşiv araştırması" devam etmekte midir?
  5. Olayın sorunluları hakkında bir işlem yapılacak mı?

Öğretmenlerimizin daha fazla mağdur olmaması için partimizin başvurusuyla Anayasa Mahkemesinin, devlet memurluğu alımında "güvenlik soruşturması" ve "arşiv araştırması" şartı getiren KHK düzenlemesini anayasaya aykırı bularak iptal ettiği kararın derhal uygulanması gerekmektedir.

Geciken adalet, adalet değildir!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER