CHP'li Gürsel Tekin: Kızılay ticarethaneye dönüştü!

banner598

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Son yıllarda yolsuzluk ve israf skandallarıyla gündemden düşmeyen Kızılay hakkındaki iddiaları Meclis gündeme taşıdı. Tekin, “Kızılay, hayır kurumu işlevini tamamen yitirerek, mal alan satan bir ticarethaneye dönüşmüş durumda. Anlaşılan o ki, Kızılay, AKP’nin kendi kişisel şirketi haline gelmiş.” Dedi.

Vekil Haberleri 13.08.2022, 09:44
CHP'li Gürsel Tekin: Kızılay ticarethaneye dönüştü!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istemiyle soru önergesi veren CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Kirli ilişkilerin açıklanması ve soruşturma açılması talepleri yanı sıra, Kızılay başkanının istifası da istendi.
Tekin, “Türkiye'nin kadim yardım kuruluşu Türk Kızılay'ı, ülkemizde yardım kuruluşu dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen kuruluştu. Adını Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün verdiği Kızılay, Türk Milletinin yardımseverliğin temsil edildiği bir kuruluştu. Ancak son zamanlarda kurumun yağmalanmasının önünü açacak birçok değişikliğe gidildi. Kızılay'ın iktidar partisinin uzantısı gibi hareket etmesi, kadrolarının iktidar partisinin üyelerince doldurulmuş olması nedenleriyle, milletimiz nezdinde Kızılay'a olan güven de azaldı” dedi.


İnsani yardım amaçlı kurulmuş olan Kızılay’ın, tüm itirazlara rağmen kâr amaçlı bir şirkete dönüştürüldüğünü ifade eden Tekin, “Türk Kızılay'ı resmen Holding oldu. Holdingleşme ile birlikte Kızılay hayır kurumu işlevini yitirerek, mal alan satan bir ticarethaneye dönüştürüldü. Hal böyle olunca, Kızılay'ın kuruluş amacıyla bağdaşmayan faaliyetleri kurumun saygınlığına ciddi anlamda gölge düşürdü. Siz hiç, 11 şirketi, 11 Genel Müdürü, 1 CEO ve 1 CEO yardımcısı ve çok sayıda danışmandan oluşan bir yardım kuruluşu duydunuz mu? diyen Gürsel Tekin, şunları söyledi:
Tüm Kamuoyu Türk Kızılay’ında neler olduğunu merak etmekte ve böylesi önemli bir kurumda neler olduğunu anlamaya çalışıyor diyen Tekin, “Eskiden milletin hayır niyetine malını, mülkünü bağışladığı Kızılay'ı bile tükettiler. Halk enflasyonun altında ezilip yoksullukla boğuşurken yardım kuruluşu Kızılay’ın genel müdürleri 27 bin ile 38 bin TL arasında maaş alıyor. Kızılay’ı resmen batırıyorlar! “Yardım kuruluşu bile artık yolsuzluk, rant, yandaş, kavga, gürültü gibi bu tip şeylerin içerisine giriyorsa bu şu andaki iktidarın her alanda getirdiği yozlaşmanın bir sonucudur. Dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin konuya bir an önce el atması, herhangi bir usulsüzlük varsa ortaya çıkartması, milletimizin de Kızılay’a olan güvenini tazelemesi gerekir. Araştırma önergesini Meclis’e sunduk, gerekenin yapılmasını bekliyoruz.” dedi


Tekin, “Kızılay son 5 yılda kaç taşınmaz, menkul ya da gayrimenkul satışı gerçekleştirmiş, buradan elde edilen geliri nerelerde kullanmıştır? Kimler Kızılay'ı bir tür banka gibi kullanıp “vergisiz” para transferi yapmıştır? Kızılay yönetim kurulu başkanı ve üyeleri kaç yerden ve toplamda ne kadar maaş/ücret/huzur hakkı almaktadır? Kızılay'ın özel şirketlerle ortaklık kurması, ticari faaliyetlerde bulunabilmesi, varlıklarına yerli veya yabancı şirketler ile kişilerin ortak olmasının kuruluş ilkelerine aykırı değil midir? Bağış ve yardımlarla ayakta duran Kızılay'ın girişimci ve işletmecilere finansman sağlaması Kızılay'ın temel ilke ve prensipleri ile çelişmiyor mu? Kızılay Tüzüğü ile Kızılay'ın bankalardan kredi alarak borçlanmasının önü açılması ile Kızılay'ın kimlere para transferi sağladığını da yanıtlarını istedi
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?