CHP'li Gürer: “Karayollarında uygulanan tahmin sistemi, Demiryollarında neden uygulanmıyor?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle ‘Meteoroloji Genel Müdürlüğü Karayolları Tahmin Sistemine benzer bir sistemin demiryolları için de uygulanması önerisine ilişkin’ yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’dan yanıt geldi.

Vekil Haberleri 14.07.2019, 09:18
CHP'li Gürer: “Karayollarında uygulanan tahmin sistemi, Demiryollarında neden uygulanmıyor?”

“ALADIN MODELLEME SİSTEMİ DEMİRYOLLARINDA DA UYGULANSIN”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Karayolları Tahmin Sistemi ile iller arası hava durumunun ALADIN modelleme sistemini temel alarak 72 saate kadar varan tahminlerde bulunduğunu hatırlattı. Gürer, “Karayolları ağının önemli ana hatlarının tamamını kapsayan karayolu hava tahmin sistemi ile gidilecek güzergâha ait noktasal olarak meteorolojik tahmin bilgileri verilirken demiryolları için de benzer bir uygulama yapılmakta mıdır? Özellikle riskli bölgeler için bu tür çalışmalar planlanmakta mıdır?” şeklindeki sorularını yöneltti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yazılı soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Demir Yolları Tahmin Sistemi (DYTS) projesi kapsamında; Meteoroloji Genel Müdürlüğü, meteorolojik açıdan riskli olarak değerlendirilecek bölgeler, alanlar, köprü, menfez, viyadük ve tüneller için değişen hava tahminlerini ya da yoğun hava olaylarını anında TCDD'ye bildirebilecektir. Test süreci devam eden uygulamanın tamamlanmasını müteakiben TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık A.Ş. personeline, DYTS uygulamasının entegrasyonu ve temel meteoroloji eğitimi verilecektir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü meteorolojik uyarılar SMS sistemine, TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından gönderilen personel listesi eklenerek, cep telefonlarına gönderilen kısa mesaj servisinin yanı sıra, meteorolojik uyarılar ilgili birim ve kısım şefliklerine e-posta yoluyla da gönderilmektedir. Ayrıca, Demiryolu hatları üzerinde riskli olarak belirlenen kesimler TCDD Genel Müdürlüğü Demiryolu Bakım Onarım Müdürlükleri ve bağlı Yol Bakım Şefliklerince bilinmekte olup; sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Bu tip riskli yerlerin izlenmesi ve olası hadiselerin önüne geçilmesi amacıyla, erken uyarı sistemleri ile uyarı-alıcı sensör uygulamaları hakkında pilot bölge uygulamalarına başlanmış olup; çalışmalar devam etmektedir” dedi

“KAZALAR BEKLEMESİN”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Çorlu’da 25 canın yaşamdan kopmasına neden olan, farklı  bölgelerde hava koşulları ile yaşanan sorunların  kurumsal takip eksikliğinden kaynaklandığını belirtti. Gürer, “Bakan bu konuda yapılacaklarını anlatıyor ama  Çorlu kazasından bir yıl sonra dahi  “bildirilecektir, verilecektir”  ile biten yanıtlar verilmesi düşündürücüdür. Bir an önce bu çalışmalar sonlandırılmalıdır” dedi.

GÜRER, TCDD’NİN SORUNLARINI MECLİSTE DİLE GETİRDİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulunda söz alarak, TCDD’nin yapısal sorunlarına değindi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarları döneminde, var olan, mevcuttaki kamu kurumlarının içlerinin boşaltıldığını ya da işlevlerinin değiştirildiğini söyledi. Gürer, “Nedense ülkemizde yaşanan olaylardan sonra değerlendirmeler yapıyoruz ve o acılar oluşmadan önce kurumlarla da çok ilgili değiliz. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları da bu kapsamda Türkiye'nin önemli bir kamu kuruluşuyken serbestleştirme mantığıyla şirketlere ayrılarak iyi kısımları şirketler eliyle özel sektöre yönlendirilirken sorunlu bölümleri kamuda bırakıldı” dedi.

“DEMİRYOLLARI RUHUNU YİTİRDİ”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2013 yılında çıkarılan Serbestleştirme Kanunu çerçevesinde, Devlet Demiryollarının ruhunu yitirdiğini söyledi. Kuruma ait olma duygusundan uzaklaşan çalışanların varlığıyla Devlet Demiryollarındaki sorunların bitmeyeceğini söyleyen Gürer, “Teknolojik anlamda yenileşme adına yüksek hızlı trenin dışında, söylenebilen çalışmalara rağmen, hâlâ yüzde 90'ı tek hatlı olan demir yollarından bahsediyoruz. Aynı zamanda, 3.010 hemzemin geçidin ne yazık ki 230'unda bekçi var. Bu geçiş noktalarında meydana gelen tekli ölümlü kazalar ne yazık ki basının da gündemine gelmiyor kamuoyunun da gündemine gelmiyor” “ dedi.

“MAKİNİST FAZLA ÇALIŞTIRILIYOR”

Demiryollarının bütün olarak işleyişinin Meclis araştırmasıyla ele alınmasın ihtiyaç olduğunu dile getiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bugün, makinistlerin yedi buçuk saat görev yapması gerekirken on beş saate kadar çalıştırılanlar oluyor. Onun ötesinde, üniversiteli işçi statüsünde olanların memur olmasının önü açılmadı. Kurumun içinde çalışan, geçmişte var olan kısım şefi, yol çavuşu ya da buna benzer Devlet Demiryollarıyla bütünleşmiş, kurumu sahiplenen görev anlayışı içindekilerin kurumdan ayrılmasının ardından, yeni yapılanmada, ne yazık ki kurumun işleyişinin bütünüyle değişmesi bu sorunların oluşumuna neden oluyor. Yol bekçisi küçümseniyor. Verilen yanıtta Bakan diyor ki: "10 kilometrelik mesafeyi yol bekçisi gelip gidip ne yapacaktı? Teknolojiyle bu işleri çözüyoruz." Önemli olan o yolda gelip giden bekçinin orayı sahiplenme duygusudur, orada çalışanın kendini oraya ait hissetmesidir. Bugün, yüksek hızlı trene biniyorsunuz, yüksek hızlı tren çalışanları hâlâ taşeron. Onların kurumla bağları yalnızca asgari ücret düzeyindeki bir maaşla gerçekleşiyor. Kurum çalışanlarının huzurlu ve mutlu olmadığı yerde sorunların  bitmesi olası değil” dedi.

“AKP SEMBOLEŞEN KURULUŞLARI TÜKETİYOR”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Devlet Demiryollarının bir bütün olarak ele alınıp, işçileriyle, yeniden geçmişteki konumuna getirilmesi gerektiğini söyledi. AKP’nin geldiği yıldan beri yaptığı tek şeyin, Cumhuriyet Dönemi'nde sembolleşmiş kuruluşların üzerinde oyun oynamak olduğunu söyleyen Gürer, “"On yılda demir ağlarla ördüm." mantığını bertaraf edeceğini düşünüp, yüksek hızlı treni yaptığını söyledi. Ama Ankara-İstanbul arasında hâlâ Arifiye'de 70 kilometre hızla giden bir tren var. Yüksek hızlı trenle ilgili projeler anlatılıyor, çoğu şehir, her seçimde yüksek hızlı tren geleceğini sanıyor ama projelerin bitiş tarihi geçti, daha o projeler başlamadı. Devlet Demiryollarını kurum olarak sahiplenmenin yolu -giyiminden -oradaki çalışanına kadar bir bütün olarak değerlendirilmesi ve kuruma ait birliğin, dirliğin yeniden sağlanmasıyla mümkün olur. Yoksa kazalar olmaya devam ettikçe biz de gelir burada bunu konuşuruz” dedi.

Yorumlar (0)