AĞBABA, EMEKLİ İNTİBAKLARI VE BAYRAM İKRAMİYESİ ALAMAYAN 300 BİN EMEKLİ İÇİN KOMİSYON KURULMASINI İSTEDİ.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, emeklilerin maaş intibaklarının yapılmamasından kaynaklı kayıplarının araştırılması ve bayram ikramiyesi alamayan emeklilerle ilgili komisyon kurulması için Meclis Başkanlığına başvurdu.

banner154
AĞBABA, EMEKLİ İNTİBAKLARI VE BAYRAM İKRAMİYESİ ALAMAYAN 300 BİN EMEKLİ İÇİN KOMİSYON KURULMASINI İSTEDİ.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, emeklilerin maaş intibaklarının yapılmamasından kaynaklı kayıplarının araştırılması ve bayram ikramiyesi alamayan emeklilerle ilgili komisyon kurulması için Meclis Başkanlığına başvurdu. Sayıları 300 bini bulan emeklinin halen bayram ikramiyesi alamadığını belirten Ağbaba, Devletin, vatandaşları arasında eşitsiz uygulamalardan kaçınmasının bir zorunluluk olduğunu, bu nedenle emekli ikramiyesi ödemelerinin, istisnasız tüm emeklilerimize verilmesi gerektiğini belirtmiştir.
Ayrıca, emekli aylıklarındaki 2000 öncesi ve 2000 sonrası maaş farklılıklarının uzun süredir İntibak yasası ile yapılacak düzenlemeyi beklediği ve halen mağduriyetlerin giderilmediği belirtilmiştir. 2000 sonrası emekli maaşlarının 2000 öncesi emeklilerle karşılaştırılarak maaş kayıplarının tespit edilmesi ve acilen bu haksızlığın giderilmesi gerektiği ve geçmiş yıllara ait farkların da ödenmesi gerektiği ifade edilmiştir.


“Öte yandan 2018 yılından itibaren yılda iki kez “bayram ikramiyesi” olarak ödenen 1.000 TL tutarın ilerleyen yıllarda hangi oranda artırılacağına ilişkin bir düzenleme yapılmamıştır. Maaş ve ücretlere her yıl belirli oranlarda artış geldiği,  yıllık enflasyon oranının %20’ye ulaştığı bir durumda ikramiyelerinin de zamanla yok olmaması için yıllık asgari ücrete gelen zam kadar artırılması gerekmektedir.”  denilmiştir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Sosyal güvenlik hakkı tarihsel bir hak olup vazgeçilmez bir niteliğe sahiptir. Emekliler de sosyal güvenlik hakkının en önemli hak sahiplerindendir. Ancak son yıllardaki hükümet politikaları ve derinleşen ekonomik krizle birlikte emeklilerimizin yaşadığı sorunlar da büyümektedir. Son yıllarda, sosyal güvenlik hakkına yönelik tehditlerin sayısı ve hak kayıplarının ortaya çıkma sıklığı artmaktadır. Bu bağlamda, hükümetin sosyal güvenlik politikalarında son yıllarda görülen uygulamalar neticesinde oluşan hak kayıplarının tespiti, hakkaniyet ve eşitlik ilkeleri gözetilerek düzenlenmesi gereken intibak yasasının kanunlaşması, emekli ikramiyelerine yapılacak zam oranının asgari ücret zammı oranına eşitlenmesi ve emeklilerin haklarının tam ve eksiksiz biçimde sunulabilmesi adına gereken tüm tedbirlerin araştırılması için Anayasa’nın 98., İçtüzüğün 104. ve 105. Maddeleri uyarınca Meclis Araştırması yapılmasını arz ve talep ederiz.

                                                                                                          Veli AĞBABA

                                                                                                          Malatya Milletvekili

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muammer Bicer
Muammer Bicer - 1 yıl Önce

Sayın VELI AGABABAYA
çok teşekkür ediyorum var olsun sağ osun

SIRADAKİ HABER