Oya Ersoy: Dünyada 23 milyon kişi aşılandı, Türkiye’de ne zaman başlayacak?

Ersoy, Türkiye’de sürecin başından itibaren 2.326.256 kişi enfekte olduğunu, 22.807 kişi hayatını kaybettiğini ifade etti.

Oya Ersoy: Dünyada 23 milyon kişi aşılandı, Türkiye’de ne zaman başlayacak?

Aralık ayının başında ülkeye geleceği söylenen aşının ancak 30 Aralıkta yalnızca 3 milyon dozluk kısmı teslim alındığını ifade eden Ersoy; aşının ülkeye gelmesinin gecikmesi bir yana sürecin hangi aşamada olduğu ve faz çalışmalarına ilişkin sürecin şeffaf yürütülmediğini dile getirdi. Ersoy; öte yandan sosyal medyada medyatik kişilerin aşılanması buna karşın sağlık çalışanlarının henüz aşılanmaması tepkiye yol açtığını söyledi.

Dünyada 23 milyon kişi aşılandı, Türkiye’de ne zaman başlayacak?

7 Ocak tarihi itibariyle aşılanan kişilerin sayısının dünya genelinde 23.75 milyon olarak açıklandığını belirten Ersoy;  ABD 6.69 milyon, Çin 9 milyon, İngiltere 1.3 milyon, İsrail 1.8 milyon, Birleşik Arap Emirlikleri 1.1 milyon, Rusya 800 bin, Almanya 532 bin, İtalya 589 bin, İspanya 277 bin, Fransa 80 bin kişinin aşılandığına ilişkin açıklamaya önerge metninde yer verdi.
Sürecin şeffaf olmaması aşı karşıtlığına sebep olabilir
Ersoy; salgın sürecinde vaka ve ölüm sayılarına ilişkin verilerin kamuoyu ile doğru paylaşılmamasının, salgın yönetiminde yaşanan başarısızlığın aşı sürecinde de aynı şekilde ilerletilmesinin aşı karşıtlığına sebep olabileceğini ve bu durumun halkta endişeye yol açtığını dile getirdi.

Ersoy Sağlık Bakanına şu soruları yöneltti:
1.         12 Ocak 2021 tarihi itibariyle teslim alınan aşı sayısı kaçtır?
2.         30 Aralık’ta 3 milyon doz teslim alındığı söylenen Sinovac aşısı için yeni bir teslimat gerçekleşmiş midir?
3.         Sinovac aşısı dışında diğer ülkelerde geliştirilen aşılardan teslimatı gerçekleştirilen aşılar olmuş mudur? Teslimat gerçekleştiyse hangi aşılardan ne kadar teslim alınmıştır?
4.         Bakanlığınız 4.5 milyon doz garantili 30 milyon doza kadar anlaşma yaptığı mRNA temelli aşı hangi tarihte teslim alınacaktır?
5.         Tüm dünyada 23.75 milyon kişi aşılanmışken Türkiye’de aşılama hangi tarihte başlayacaktır?
6.         Aşının kimlere yapılacağı hangi kriterlere göre belirlenecektir?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER