İSMAİL OK “ÇUHA ADASI” TÜRK TOPRAĞIDIR” VERİLMEZ.”

TBMM Divan Katip Üyesi ve İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok; Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na soru önergesi yönelterek; Ege Denizinde bulunan 18 Türk adasının işgalinden sonra eğer önlem alınmazsa 19. Adanın da kaybedilebileceğini, bu adanın Ege Denizinden Akdeniz’e geçişi sağlayan Kitira Geçidini kontrol eden stratejik bir öneme haiz olduğunu belirterek kalan son adanın Türk Egemenliğinde olması adına bakanlığın bu konuda bir adım atıp atmayacağını sordu.

banner154
İSMAİL OK “ÇUHA ADASI” TÜRK TOPRAĞIDIR” VERİLMEZ.”

Balıkesir Milletvekili İsmail Ok soru önergesinde “ Ege Denizinde 18 Türk adasını işgal eden Yunanistan’ın 19. Adamızı da işgale hazırlandığını basından takip etmekteyiz. Yunan Hükümeti bu adanın kendilerine ait olduğunu iddia ederek “ Küçük Çuha Adası’na “ yerleşecek olanlara ev ve arsa ile birlikte ayda 500 Euro ( 3 bin 175 lira) maaş vereceğini açıklamıştır. 1913 ve 1923 Lozan Antlaşması ile “Küçük Çuha Adası” Türk Egemenliğinde kalmıştır. Uydudan alınan fotoğraflarında Yunanistan’ın, Türkiye’ye ait “Küçük Çuha Adasını” 2004 yılında yerleşime açtığı açıkça görünmektedir.

Yunanistan’ın Küçük Çuha Adasını işgal etmesinin engellenmesi ve adada Türk Deniz Kuvvetleri tarafından deniz üssü açılarak Kitira Geçidinin kontrol altına alınması yönünde Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır, varsa  ne zaman gündeme alınacaktır? “şeklinde soru yönelterek hükümeti uyardı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER