Erdoğan’ın müjde olarak açıkladığı konut projesine CHP'li Şaroğlu’ndan tepki: Önce Tunceli'dekileri tamamlayın

CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak duyurulan 81 il genelinde 500 bin sosyal konut projesine Tunceli örneğiyle tepki gösterdi.

Vekil Haberleri 15.09.2022, 14:29
Erdoğan’ın müjde olarak açıkladığı konut projesine CHP'li Şaroğlu’ndan tepki: Önce Tunceli'dekileri tamamlayın

CHP’li Şaroğlu, TOKİ tarafından 2019 yılında 100 Bin Yeni Sosyal Konut projesi kapsamında Tunceli Merkez’de 200, Mazgirt ilçesinde 50 ve Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Beldesinde 79  olmak üzere toplamda 329 konut projesinin duyurulduğunu ancak tek bir çivi dahi çakılmadığını belirtti.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Milletvekili Şaroğlu, “2019 yılında açıklanmış projenin ihalesi yapılmamış, inşaat alanı belirlenmemiş ve temeli atılmamış bir projenin yarattığı mağduriyet ortada iken yeni bir projeyi nasıl gerçekleştireceksiniz” diye sordu.

CHP’li Şaroğlu, Bakan Kurum’dan şu sorulara yanıt istedi:

1-      Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 81 il genelinde 2023-2028 yılları arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut projesinin hayata geçirileceği vadedilmesine karşın, benzer şekilde 2019 yılında Tunceli'deki yurttaşlar için açıklanan 329 konutluk projenin ne ihalesi yapılmış, ne inşaat alanı belirlenmiş ne de temeli atılmamıştır. Bu koşullarda;

a) Yeni bir projeyi nasıl gerçekleştireceksiniz?

b) Açıkladığınız proje ne kadar gerçekçidir?

c) Tunceli'deki yurttaşların mağduriyeti neden giderilmemiştir?

 

2-      Tunceli Merkez’de 200, Mazgirt ilçesinde 50 ve Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Beldesinde 79  olmak üzere toplamda 329 konut projesinin inşa edileceği açıklanmış ancak kura çekimi gerçekleştirilip hak sahipleri belirlenmesine rağmen konutların yapımı için bir çivi dahi çakılmamıştır. Böylesi bir mağduriyet ortada iken yeni bir konut projesi açıklanmasındaki amaç nedir?

 

3-      Tunceli’deki yurttaşlara 2019 yılında verilen 329 konut projesi sözü neden yerine getirilmemiştir? Sosyal konut projelerinin aradan geçen süreye rağmen hak sahiplerine teslim edilmemesinin gerçek sebebi nedir?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?