CHP'Lİ TAŞCIER'DEN ODTÜ'DEKİ PANEL YASAĞINA TEPKİ!

ODTÜ Sosyal Demokrasi Topluluğu’nun, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında 6 Mart tarihinde düzenleyeceği “Yerel Yönetimlerde Kadın” başlıklı panel, Rektörlük tarafından “konunun siyasi” olduğu gerekçesiyle iptal edilmiştir.

CHP'Lİ TAŞCIER'DEN ODTÜ'DEKİ PANEL YASAĞINA TEPKİ!

ODTÜ Sosyal Demokrasi Topluluğu’nun, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında 6 Mart tarihinde düzenleyeceği “Yerel Yönetimlerde Kadın” başlıklı panel, Rektörlük tarafından “konunun siyasi” olduğu gerekçesiyle iptal edilmiştir. Ankara Milletvekili olarak benim ve Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın konuşmacı olarak katılacağı panelin iptal edilmesi, ODTÜ’de Rektörlük tarafından sürdürülen baskı rejiminin yeni bir örneği olmuştur. Üniversiteler, bütün dünyada, yüzlerce yıldır özgür düşüncenin merkezi olmuştur. Ancak ülkemizde, içinde bulunduğumuz baskı düzeninin bir yansıması olarak, üniversiteler de tek tipleştirici, düşünce özgürlüğünün kısıtlandığı, bilgilenme hakkının ortadan kaldırıldığı yerler haline gelmiştir. Üniversite olmanın temel özelliklerini ortadan kaldıran İktidar Rektörü, akademi için değil, birilerinin amaçları için koltuğunda bulunduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Daha önce de düşüncelerin tartışılacağı birçok panel ve toplantıyı “güvenlik sorunu” gibi gerçek dışı gerekçelerle iptal eden, Üniversite çapında adeta olağanüstü hal ilan eden, sınav ve dersleri erteleyen Rektörlük, bugün de bir başka utanç kararına imza atmıştır. Geçtiğimiz ay ODTÜ Kültür Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek 13. Aykut Keince Evrim Konferansı’nı da “salonun tadilata gireceği” gerekçesiyle iptal eden, ancak hemen öncesi günlerde aynı salonda AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a konuşma yaptıran İktidar Rektörü, öğrencilerin okulda bulunmaması için ders kayıt tarihlerini dahi değiştirmeyi düşünebilmiştir. Üniversiteyi üniversite yapan öğrencilerden korkan, “siyasi” etkinlik yasağı koyduğunu ilan edip, yandaşı olduğu partisinin Genel Başkanı’na siyasi şov yaptıran İktidar Rektörü, Ankara Milletvekili olarak katılacağım paneli yasaklamıştır.

Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden olan ODTÜ’nün tarihindeki utanç duyulanlar listesinde üst sıralarda yerini çoktan alan kişinin aldığı karar, özgür düşüncenin tartışılmasına engel olamayacaktır. “Yerel Yönetimlerde Kadın” panelimizi 5 Mart Salı günü saat 18.00’da Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde gerçekleştireceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Ecz. Gamze TAŞCIER

Ankara Milletvekili

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2019, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER