CHPli Serkan Topal’dan Öğretmenlere İkramiye Teklifi

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmenlere İkramiye verilmesine dair Kanun Teklifi verdi.

Vekil Haberleri 24.11.2021, 12:36
CHPli Serkan Topal’dan Öğretmenlere İkramiye Teklifi

24 Kasım’ın önemine değinen Topal, TBMM Başkanlığına vermiş olduğu Kanun teklifinin gerekçelerinde şu görüşlere yer verdi.Cumhuriyetimizin kuruluşuyla başlatılan eğitim hamlesi ülkemizin çağdaşlaşmasında önemli bir etken olmuştur. Günümüzde yaşanan hızlı gelişmenin en önemli itici güçlerinden birisi de şüphesiz eğitimdir.

Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın en kritik günlerinde bir yandan cephelerde Bağımsızlık Mücadelesi verirken diğer yandan Millî Eğitim sistemimizin esaslarını belirleme çalışmalarına yönelmiştir.

ÖĞRETMEN AYNI ZAMANDA ÖĞRENCİDİR

Kurtuluş Savaşı sonrası Mustafa Kemal Atatürk; yeni ulus oluşturma sürecinde eğitimin önemine işaret etmiş ve toplumun, çağın ve çevrenin beklentilerini tatmin edecek bir eğitim anlayışını şu şekilde tarif etmiştir. “En önemli ve verimli vazifelerimiz Millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur. Bu zaferin sağlanması için hepimizin tek vücut ve tek düşünce olarak esaslı bir program üzerinde çalışması lazımdır.” Mustafa Kemal Atatürk bu eğitim sisteminin amacını; “Millî Eğitimin gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlaklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de öğretim programları ve sistemleri ona göre düzenlenmelidir.” şeklinde belirtmiştir. Bu bağlamda öğretmenlere büyük görevler yüklemiş, Öğretmeni adeta cumhuriyetin temel unsuru olarak görmüştür. Cumhuriyetimizi gençliğe emanet ederken, çok önemsediği gençliğimizi ise Öğretmenler Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır diyerek, öğretmenlere emanet etmiştir.  Öğrenmeden öğretilmez diyerek, her öğretmeni aynı zamanda ömür boyu öğrenci olarak kabul etmiştir.

EĞİTİMDE MOTİVASYON ÖNEMLİDİR

Öğrenme ve öğretmede motivasyonun önemli bir yeri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış ve motivasyon çağdaş eğitim sisteminin ayrılmaz parçası olmuştur. Aidiyet duygusunu pekiştirmek ve mesleki bağlılığı artırmak için bir çok yöntem olmakla birlikte mesleğe ait günler ve buna bağlı olarak oluşturulan ikramiye gibi ödemeler motivasyonu artırıcı önemli etkenlerdir. Öğretmenler Günü tarihi bir olaya vurgu yapmakla birlikte önemli bir motivasyon unsuru olarak ta kabul edilmektedir.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti’nin  kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. ... Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. 40. Yılını kutlayacağımız 24 Kasım 2021 Günü bu tarihi günü yeni bir tarihle de buluşturmuş olmaktadır. 40 yıllık bir geçmişi olan bu önemli günde Öğretmenlerimize manevi destek ve saygı ile birlikte onları daha da motive edecek ve aynı zamanda ekonomik olarak ta fayda sağlayacak ikramiye verilmesi mesleğe ve 24 Kasım’a olan saygıyı da artıracaktır. Ülkemizde çeşitli meslek gruplarına benzer ikramiyeler verildiği bilinmektedir. Son yıllarda emekli vatandaşlarımıza Dini Bayramlarda verilen İkramiyelerin devletimize olan bağlılığı artırdığı gerçeği bilinmektedir. Tüm bu gerekçeler dikkate alındığında her yılın Kasım ayında öğretmenlerimize bir maaş oranında ikramiye ödenmesi eğitime verilen değeri toplum nezdinde pekiştirecektir.

Yorumlar (0)