CHP’li Purçu’dan Yaşlılar İçin Hamle

banner604

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ülkemizde nüfusun yüzde 10’unu oluşturan yaşlılar için harekete geçti.

Vekil Haberleri 23.10.2022, 12:00
CHP’li Purçu’dan Yaşlılar İçin Hamle

Yaşlıların yaşadıkları problemleri araştırma önerisi ile meclise taşıyan Purçu emekli maaşlarına, Türkiyedeki yaşlı nüfusun artışına ve yaşlı nüfusun problemlerine dikkat çekti.

  Türkiye Yaşlanıyor

Türki’de 65 yaş sınırının kritik sınır olarak kabul edildiğini belirten Purçu; bu yaştan sonra yaşa bağlı olarak psikolojik ve fiziksel gerilemelerin oluştuğunu belirtti. TÜİK istatistiklerine bakıldığında Türkiye’de yaşlı nüfusun son 5 yılda %24 arttığını ifade eden Purçu; 2021 yılı itibari ile Türkiye’nin yaşlı nüfus miktarının dünya ortalamasını geçtiğini söyledi.

Purçu konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“TUİK rakamlarında açıklandığı üzere; Türkiye'de 65 yaş üstü nüfus, 2016’dan 2021’e 1,5 milyon kişi artarak 8 milyonu aşmıştır. 65 yaş üstü nüfusun yaklaşık %65’ini 65-74 yaş grubu, %27’sini 75-84 yaş grubu ve %8’ini 85 ve daha üzeri yaş grubu oluşturmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "2030'da Türkiye'de yaşlı nüfus oranının yüzde 12,9'a çıkacağı öngörülüyor” diyerek Türkiye’de yaşlanma gerçeğini kabul etmiştir.”

Yaşlılara adeta “Ne Halin Varsa Gör” denmektedir.

2022 Eylül itibari ile açlık sınırının 7500 TL, Yoksulluk sınırının ise 23.600 TL olduğunu ifade eden Özcan Purçu; buna karşılık yaşlı nüfusunun büyük bir kesiminin 3500 TL gibi asgari ücretin altında bir maaş aldığını, temmuz ayında yapılan 1684 TL zammın ise %130’luk enflasyon karşısında eriyip giderek nerdeyse yaşlılara ‘’Ne halin varsa gör’’ dendiğini belirtti.

Huzur Evleri Huzuru Kaçırıyor

Barınma sorunu yaşayan yaşlılara da değinen Purçu, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Barınma sorunları ya da hayat sorunları nedeni ile huzurevine yerleşmek isteyen yaşlılar ise ne kamuya ne özele yerleşemiyor.

Kamu huzurevlerinin yetersiz kapasitesi ve çok uzun bekletme sürelerinden dolayı yaşlılar yerleşemiyorlar. 452 huzurevinde halihazırda kalan 14.535 yaşlı nedeni ile yerleşmek isteyenlerin aylarca hatta yıllarca sıra bekledikleri bilinmektedir.

Özel huzurevleri ise bakanlık kararı ile taban ve tavan fiyat uygulamasına sahipler. Taban fiyat 1390 tavan fiyat ise 12000 TL olarak belirlenmiş durumda. Aynı zamanda dar gelirli yaşlılar bu fiyatlandırmasında ötesinde her ay depozito ödemekteler ve ayrıldıklarında depozitolarını alamıyorlar.

Gerek özel gerek kamu huzurevlerinde ise yaşlıların zaman zaman kötü muameleye maruz kaldıkları bilinmektedir. “

Yaşlıların Hayatı Eve Sığmıyor

“Ağır hayat koşulları ve yaşlılara uygun olmayan şehirlerden dolayı yaşlılar evlerinden çıkamıyorlar. Bu yüzden hem aktif bir hayattan uzak kalıyorlar hemde psikolojik sorunlar yaşıyor “diye belirten Purçu, yaşlıların mağduriyetlerine karşı Meclis Komisyonunun kurulmasını teklif etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?