CHP'Lİ ORHAN SÜMER HALKIN TALEBİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Adana Milletvekili CHP’li Sümer, TCDD’nin hesaplarının görüşüldüğü KİT Komisyonu toplantısında Adana’da mahalle arasından geçtiği için halkın can ve mal güvenliğini çok yakından ilgilendiren demiryolu konusunu ve özellikle Yeşiloba Mahallesi’nde halkın geçit yapılması talebini komisyon gündemine getirdi.

CHP'Lİ ORHAN SÜMER HALKIN TALEBİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Sümer, Adana’nın Hızlı Tren Projesi’ndeki yerini ve Mersin-Adana arasındaki 3. ve 4. Hat yapımının geldiği son durum hakkında da bilgi verilmesini istedi. Sümer’in taleplerine 15 gün içinde yanıt verilmesi bekleniyor.

 

CHP Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Milletvekili, Meclis Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu (KİT) Üyesi Orhan Sümer, Adana’da demiryollarına ilişkin sorunları gündeme taşıdı, Adana’nın yıllardır beklediği hızlı tren konusunda gelinen son aşamayı sordu.

Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğünün 2015-2016 yıllarına ilişkin hesaplarının incelendiği KİT Komisyonu toplantısında söz aldı. TCDD Genel Müdür ve diğer üst düzey yöneticilerin de hazır bulunduğu toplantıda, Adana’da yaşayan vatandaşların kuruma ilişkin talep ve önerilerini gündeme getirdi.

CAN GÜVENLİĞİ ENDİŞESİ

Özellikle Mersin, Tarsus ve Adana’da yoğun yerleşimlerin olduğu mahalle aralarından geçen demiryolunun halkın can ve mal güvenliği açısından önemli riskleri de beraberinde getirdiğini ve hemzemin geçitlerin bu açıdan önemini hatırlatan Sümer, “Bu konu, Adana’da çok önem taşımaktadır. Üzerinde hassasiyetle durduğumuzu belirtmek isterim. Özellikle, Yeşiloba Mahallemizin 46018 sokakta yaşanan malum sorunun artık giderilmesi gerekmektedir. Demiryolu geçişi için yaya alt geçidinin yapılması konusunda mahalle muhtarımızın da talebi vardır, bu talebin yerine getirilmesini ve halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanmasını rica ediyorum” dedi.

3. VE 4. HAT İLE HIZLI TREN

Mersin-Adana 4 Hat Demir Yolu Projesi’ni de konuşmasında dile getiren Sümer, “Mersin-Adana arasındaki 3. Ve 4. hat yapım işindeki fiziki gerçekleşme, Adana-Toprakkale arası demiryolu yapım işindeki gerçekleşme oranları nedir” diye sordu. Bu proje için bugüne kadar yapılan harcamanın ne kadar olduğunun da açıklanmasını isteyen Sümer, “Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı demiryolu projesi ne zaman sonuçlanacak, resmi açılışı ne zaman yapılacaktır?” sorusuna da yanıt verilmesini talep etti.

15 GÜN İÇİNDE CEVAP VERİLMESİ BEKLENİYOR

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer’in KİT Komisyonu toplantısında Adana’nın taleplerine ilişkin istediği somut bilgilerin 15 gün içinde cevaplanması ve ilgililer tarafından kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER