CHP’li Çakırözer: “Hani nerede kaldı İnsan Hakları Eylem Planınız?”

Partisinin Grup Toplantısı’nda muhalefet liderlerini hedef alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir tepki de CHP’li Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’den geldi.

Vekil Haberleri 28.05.2021, 14:52
CHP’li Çakırözer: “Hani nerede kaldı İnsan Hakları Eylem Planınız?”

Erdoğan’ın İYİ Parti lideri Meral Akşener'in Rize ziyaretine ilişkin "Daha neler olacak, neler. Bunlar iyi günler" ifadeleri sonrasında TBMM’de İnsan Hakları Eylem Planı’nı hatırlatan Çakırözer, “ ‘İfade özgürlüğünü genişleteceğiz. Kişi özgürlüğü ve güvenliğini güçlendireceğiz. Nefret söylemi ve ayrımcılıkla mücadele edeceğiz.’ diyorsunuz, sonra da gidip muhalefet liderlerini Sayın Akşener'i, Sayın Kılıçdaroğlu'nu 84 milyonun önünde hedef göstermekten kaçınmıyorsunuz. Hani nerede kaldı İnsan Hakları Eylem Planı’nız! Hani ifade özgürlüğü, kişi güvenliği artacak, nefret söylemi bitecekti!” dedi. Hopa’da çay üreticilerine yönelik polis müdahalesini de gündeme getiren Çakırözer, “Hopa'da çay üreticilerinin karşısına polisi çıkarıyorsunuz, gözaltına aldırıyorsunuz. ‘Uluslararası insan hakları mekanizmasıyla iş birliği’ diyorsunuz bu kitapçıkta, sonra İstanbul Sözleşmesi'ni feshediyorsunuz. Demokrasi vaatlerinizin sadece kâğıt üzerinde kaldığını göstermekte böyle ısrar ettikçe dünyanın size olan bakışı değişmiyor, değişmeyecek” dedi.

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI HATIRLATMASI

TBMM’de Uluslararası Anlaşmaların görüşmeleri sırasında söz alan Dışişleri Komisyonu üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefet liderlerini hedef alan açıklamalarını ve dün Hopa’da çay üreticilerine yönelik polis müdahalesini eleştirdi. İktidarı kendi yayınladığı İnsan Hakları Eylem Planı’na uymamakla eleştiren CHP’li Çakırözer, “Demokrasi vaatleriniz sadece kağıt üzerinde kalmaya devam ettikçe dünyanın size olan bakışı değişmeyecek” dedi. Çakırözer şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnsan Hakları Eylem Planı yayınlıyorsunuz, içeri ve dışarıya mesaj veriyorsunuz. ‘İfade özgürlüğünü genişleteceğiz. Kişi özgürlüğü ve güvenliğini güçlendireceğiz. Nefret söylemi ve ayrımcılıkla mücadele edeceğiz.’ diyorsunuz, sonra da gidip muhalefet liderleri Sayın Akşener'i, Sayın Kılıçdaroğlu'nu 84 milyonun önünde hedef göstermekten kaçınmıyorsunuz. Hopa'da çay üreticilerinin karşısına polisi çıkarıyorsunuz, gözaltına aldırıyorsunuz. ‘Uluslararası insan hakları mekanizmasıyla iş birliği’ diyorsunuz bu kitapçıkta sonra İstanbul Sözleşmesi'ni feshediyorsunuz. ”

“AYNAYI KENDİNİZE ÇEVİRİN”

Çakırözer. Meclis’e getirilen uluslararası anlaşmaların dünya ile ilişkilerin düzeltilmesi için yeterli olmadığını söyledi. Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’yi ele alan raporlarını gündeme getiren Çakırözer, “Avrupa Konseyi’nden, Avrupa Parlamentosu’ndan art arda olumsuz Türkiye raporları geliyor. Bir dönem Türkiye'nin AB üyelik sürecine alkışlarla, Türk Bayraklarıyla ‘Evet’ diyen Avrupa Parlamentosu, şimdi ‘Bu süreç durmalı.’ diyor. Dünyadaki Türkiye algısının bu 180 derecelik değişimi üzerinde durmak, düşünmek zorundayız. Türkiye'ye karşı ön yargıları olabilir, nitekim var da ama yeni değil, bizi alkışlarla davet ettikleri dönemde de vardı. Peki, şimdi değişen ne? Yanıt için aynayı kendimize çevirmemiz gerek” diye konuştu.

“HUKUK DEVLETİNİ GÜÇLENDİRMEZSEK, İTİBARIMIZI KORUYAMAYIZ”

Cezaevlerindeki düşünce suçlularının durumunu da gündeme getiren Çakırözer, “İşte, Osman Kavala'nın durumu. Tam 1304 gündür tutuklu. Tahliye kararlarına rağmen zindanın kapısına kilit üstüne kilit vuruluyor. Yargılama değil, ‘tragediaya’ dönüştü. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ‘Hak ihlali var.’ dedi ama dinleyen yok. Aynı şekilde, Selahattin Demirtaş, Ayhan Bilgen, Ömer Faruk Gergerlioğlu ve daha yüzlerce seçilmiş milletvekili, belediye başkanı, Meclis üyesi düşündüklerini ifade ettikleri için aylardır, yıllardır zindanlarda. Televizyonlar karartılıyor; gazeteler, haber siteleri sansürleniyor. Biz demokrasimizi, hukuk devletimizi güçlendirmezsek buradan kaç anlaşma çıkarırsak çıkaralım ülkemizin itibarını, saygınlığını ve ulusal çıkarlarımızı koruyamayız” dedi.

Yorumlar (0)