CHP’li Bulut: Müteahhitler intihar ediyor, İktidar Bay Simit'i ve Ağaoğlu'nu destekliyor

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ekonomik kriz nedeniyle müteahhitler intihar ederken iktidarın ülkenin sayılı zenginlerinden olan Ali Ağaoğlu ve “Bay Simit” olarak anılan Simit Sarayı’nın sahibi Abdullah Kavukçu’ya verdiği desteği eleştirdi. Bulut, Adana'da, kapısına kilit vurulan BOSSA, TEKEL, ÇUKOBİRLİK, PAKTAŞ ve Millî Mensucat’tan sonra tek kalan “yerli ve milli” fabrika TEMSA’ya destek verilmesini istedi.

CHP’li Bulut: Müteahhitler intihar ediyor, İktidar Bay Simit'i ve Ağaoğlu'nu destekliyor

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM’de görüşülen 2020 yıl bütçesinde CHP Grubu adına söz aldı. Bütçenin sadece rakamlardan oluşmadığını, içerisinde iktidarın vizyonunun, politik anlayışının ve hangi kesimlere yakın olduğunu gösterdiğini belirten Bulut, ekonomik krizde asgari ücretle geçinemeyen, sosyal yardıma ihtiyacı olan insanların durumlarının iyileştirilmesine yönelik maddeler içermesi gerektiğini kaydetti. 

YANDAŞ MÜTEAHHİTLERE MİLYARLAR AKITILIYOR

Bulut, ancak 140 milyar faiz ödemesi içeren bu bütçeyle, şehir hastanesi, otoyollar, otobanlar, havalimanları gibi projelere; Saray’ın çevresindeki, 30-40 kişiyi bulan müteahhitleremilyarlar akıtıldığını söyledi. Bütçenin, üreticiden, üretimde,yoksuldan yana olmadığını kaydeden Bulut, Türkiye’deki ekonomik rakamlara yönelik örnekler verdi. Bulut, vatandaşın borcunun 550 milyara yaklaştığını, icra dairelerindeki dosya sayısının 21 milyonu aştığını, artan işsiz sayısınınTürkiye'deki 55 ilin nüfusundan fazla olduğunu, asgari ücretin, açlık sınırının altında olduğunu kaydetti.

MİLYONLARCA KİŞİ ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FATURASINI ÖDEYEMEDİ

Türkiye'de 16 milyon yoksulun, 14 milyon da sosyal yardım alan vatandaşın olduğunu kaydeden Bulut, “Bu yılın ilk dokuz ayında 3 milyon 365 bin kişinin elektriği kesildi; doğal gaz faturasını ödeyemeyen 700 bin kişi var. Yine, 5,5 milyon kişiye e-haciz gönderilerek, hesaplarına bloke konuldu. Esnafın borcu, EYT'de yaşanan sorunlar, işsizlik derken enönemlisi, genç kesim öğrenciyken aldığı kredi borçlarını ödeyemiyor. Genç kadın işsiz oranı Türkiye'de yüzde 33'ü bulmuş durumda” dedi. 

MÜTEHAHÜTLER İNTİHAR EDİYOR, İKTİDAR BAY SİMİT VE AĞAOĞLU’NU DESTEKLİYOR

“Milletin derdine derman olmayan bütçe kime derman oluyor? Diye soran Bulut şöyle devam etti: Her fırsatta, teşvikle, çıkan yasayla, kamu kaynaklarını aktararak yine bu saray müteahhitlerine destek oluyor. Bir Varlık Fonu kuruldu. Bu Varlık Fonundan İstanbul Finans Merkezine bir kaynak aktarıldı. Kim olduğunu hepiniz yakından tanırsınız. Ali Ağaoğlu'nun yaptığı projeye 1 milyar 650 milyon lira destek verildi? Türkiye'de sayılı araba sahibi,dünyada az sayıda üretilen arabaların sahibi bu Ali Ağaoğlu. Peki, diğer müteahhitler ne durumda? Adana'dan bir örnek vereyim: Sadece Adana'da geçen sene tanıdığım 3 müteahhit ekonomik kriz yüzünden intihar etti. Yakın zamanda destek verdiğiniz birisi daha var, o kim? Birçoğunuz tanırsınız. Bay Simit'e ne kadar para verildi? 500 milyon. Bu kişi de özel uçağıyla, klasik arabalarıyla ünlü. Niye destek veriyoruz? Yani nedir, amacımız nedir?

YERLİ VE MİLLİLİK TEMSA’DIR

Adana'da 70 ülkeye ihracat yapan "TEMSA"’nın elli senelik bir fabrika olduğunu kaydeden Bulut,  “Avrupa'yı gezen, Amerika'ya giden mutlaka bu araçlara rastlamıştır; daha çok turizm sektöründe turistlerin gezilerinde minibüsleri kullanılıyor, hepsinde TEMSA markası var. Bu marka Adana'nın, kapanan BOSSA'dan, TEKEL'den, ÇUKOBİRLİK'ten, PAKTAŞ'tan, Millî Mensucat’tan sonra tek kalan şirketi.  Sizler yerli ve millî konusunda sürekli atıfta bulunuyorsunuz. Bu şirket yerli ve millî otobüs üretiyor, minibüs üretiyor. 1.300 tane çalışanı var, 3 bin kişiyi etkiliyor; aile olarak bakıldığında 10 bin kişiyi etkiliyor. Ama bunların ötesinde bir şey var: TEMSA markasını Avrupa'ya gittiğinizde görüyorsunuz. TEMSA markasını görmek yerlilik ve millîliktir işte” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER