CHP'Lİ VEKİL:KAMU MÜHENDİSLERİ ZOR DURUMDA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’nin en önemli projelerini yürüten, kontrol eden, hak ediş düzenleyen kamu mühendislerinin haklarının teslim edilmesi gerektiğini vurguladı.

Vekil Haberleri 23.02.2024, 18:10 23.02.2024, 18:12
CHP'Lİ VEKİL:KAMU MÜHENDİSLERİ ZOR DURUMDA


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alan Dr. Şevkin, kamu mühendislerinin meclise sunulan kanun tekliflerinde gerekli desteği göremediğini  söyledi.


GELİR EŞİTSİZLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ
Kamuda çalışan 25 yıllık mühendisin yoksulluk sınırında maaş aldığını dile getiren Dr. Şevkin, “Ek ders, döner sermaye, teşvik ödemesi, taban ödeme, vekâlet ücreti gibi maaşları dışında ek ödemeleri de bulunmamaktadır. Bu durum gelir eşitsizliğine ve büyük bir adaletsizliğe sebep olmaktadır” dedi.


Kamu mühendislerinin mağduriyetlerinin giderilmesi ve mesleki gelişiminin teşvik edilmesi için kamuda çalışan tüm mühendislere "teknik sorumluluk tazminatı" adı altında yeni bir ödeme kalemi oluşturulması gerektiğini vurgulayan CHP’li Dr. Şevkin, şunları söyledi:


“Kamuda çalışan tüm mühendislerin ek ödemelerinin artırılması, mühendislik meslek kanunun çıkarılarak meslek gelişiminin teşvik edilmesi, tüm gelirlerinin emekliliğe katkı sağlaması ve emekli mühendisler için ilave ödeneğin verilmesi gibi bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Ülkenin en önemli projelerini yürüten, kontrol eden, hak ediş düzenleyen kamu mühendislerinin hakları teslim edilmelidir.”

Yorumlar (0)