banner258

CHP'li Tekin: Simit Sarayı'ndan Başka Hangi Şirketler Var?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Ziraat Bankası iştiraki olan Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı'nın, Simit Sarayı'nın yüzde 51 hissesini devralmak için Rekabet Kurulu'na başvuruda bulunmasının ardından başlayan tartışmaları Meclis gündemine taşıdı.

CHP'li Tekin: Simit Sarayı'ndan Başka Hangi Şirketler Var?

Tekin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlaması için verdiği önergede:

“İktidara yakın firmalara verilen teşviklerin maliyeti vatandaş öderken, yandaş şirketler aldıkları teşviklerle uçak filosu bile kurmuşlar. Yıllardır ülkeye yatırım yapan, katma değer sağlayan şirketlerimiz teker teker batarken, mevzu bahis kendi yandaşlarınız olunca devletin tüm imkanlarını seferber etmekten geri durmuyorsunuz. İktidarınızın yandaş kurtarma operasyonlarından sadece biri olduğunu bildiğimiz ‘Simit Sarayı’ meselesi, kamuoyunun yoğun tepkisi olmasaydı çoktan önceki yandaş kurtarma operasyonlarında olduğu gibi şimdiye çoktan tamamlanmıştı.” Dedi.

Tekin, “Bugüne kadar kimlere hangi teşvik ve hibelerinin yandaşlara verildiğini öğrenmek adına bu önergeme acilen yanıt bekliyorum “dedi

Şu soruları yöneltti,

            Son 10 yılda içinde verilen teşvik ve hibelerin toplam tutarı nedir? Hangi şirketlere ne kadar verilmiştir?

            Cumhurbaşkanı kararıyla bugüne kadar yapılan proje bazlı teşviklerden yararlanan firmalar hangileridir? Bu projelere ödenen toplam teşvik miktar nedir?

            Teşvik ve hibe almış olmasına rağmen son 10 yıl içinde iflas eden, konkordato ilan eden ve kapanan firma sayısı kaçtır? Hangileridir?

            Son bir yıl içinde Ziraat Bankasının yabancı bankalardan sağladığı sendikasyon kredisi miktarı nedir? Bu kredinin ne kadarlık bölümü simit sarayı gibi yandaş şirketleri kurtarmak için kullanılmıştır?

            Yandaş firmaların yurtdışında ki şubelerine, Turquality Fonu kapsamında ciddi finansal destek verildiğini biliyoruz. Turkquality fonundan bugüne kadar firmalara sağlanan toplam finansal destek miktarı nedir? Hangi firmalar yararlanmıştır?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER