CHP'Lİ TANAL:AKP ŞU AN OSMANLI’YI BİTİREN BEŞİK ULEMALIĞI’NI UYGULUYOR!

CHP’li Mahmut Tanal, Osmanlı’yı çökerten Beşik Ulemalığı sisteminin AKP iktidarı tarafından geri getirildiğini belirtti.

CHP'Lİ TANAL:AKP ŞU AN OSMANLI’YI BİTİREN BEŞİK ULEMALIĞI’NI UYGULUYOR!

Tanal, “Beşik Ulemalığı sistemi, AKP’yle hayat buldu. Bu iktidar döneminde nepotizm, kayırmacılık olağan bir hal aldı. Erdoğan da işin artık çığrından çıktığını fark etmiş olacak ki, partisine ‘Aşiretleşmeyin’ uyarısını yaptı. Atatürk’ü örnek alsınlar, işi ehline teslim etsinler” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, bu gece idrak edilecek Mevlid Kandili ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

 

Hazreti Muhammed’in dünyaya gelişinin seneyi devriyesini ve Cumhuriyet’in 97. kuruluş yıldönümünü bir arada kutlamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını belirten Tanal, “Milli ve manevi değerlerimizin iç içe geçtiği bir atmosferdeyiz. Mübarek Mevlid Kandili’ni huşu içerisinde, Cumhuriyet Bayramımızı coşkuyla kutlayacağız” dedi.

KIYMET BİLEN BİR NESİL YETİŞİYOR

 

Cumhuriyet’in bir arada yaşamanın adı olduğunu belirten Tanal, “Cumhuriyet, birbirini anlama, farklılıkları kabullenmedir. Cumhuriyet zor şartlarda kuruldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına ne kadar minnet duysak azdır. Atatürk ve arkadaşlarının, şehit ve gazileriminiz büyük fedakârlıklarıyla yoktan var edilen bir ülkeyiz. Eğer Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlanmamış olsaydı, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nden bahsedemeyecektik. Cumhuriyetin kazanımlarının kıymetini bilen bir nesil yetişiyor.  Atatürk’ün dediği gibi Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” şeklinde konuştu.

CUMHURİYET SAYESİNDE ÇOBAN MUSTAFA’NIN OĞLU MESLEK SAHİBİ OLDU   

 

CHP’nin hukukçu vekili Tanal, “Kimsesizlerin kimsesi” anlayışıyla Cumhuriyet’in eşitsizliği ortadan kaldırdığını vurgulayarak, “Şanlıurfa’da çoban Mustafa’nın oğlu olarak dünyaya gelen Mahmut Tanal dahil, yoksul aile çocukları, Cumhuriyet’in kuruluşunun ilk gününden itibaren uygulanan sosyal politikalar sayesinde meslek sahibi oldu, bir yerlere geldi” ifadelerini kullandı.

OSMANLI’YI ÇÖKERDEN BEŞİK ULEMALIĞI AKP’YLE HAYAT BULDU!

 

AKP iktidarıyla birlikte ise Osmanlı devletinin çökerten ‘Beşik Ulemalığı’ sisteminin geri geldiğini belirten Tanal, şunları söyledi: “Beşik Ulemalığı, genellikle Osmanlı devletinde uygulanan ve Osmanlı devletinin duraklama, çökme sebepleri arasından gösterilen bir uygulamadır. Bu uygulama ile ‘alimin oğlu alimdir’ anlayışı benimsenmişti. Yani her çocuk babasının mesleğine sahip olarak dünyaya geliyordu. Beşik Ulemalığı uygulaması neticesinde devlette makamlara, kritik görevlere liyakatsiz, yeteneksiz kişiler getirildi. Türkiye’de de şu anda aşağı yukarı aynı durum var. Osmanlı’nın çökmesine neden olan Beşik Ulemalığı sistemi, AKP iktidarıyla hayat buldu. Bu iktidar döneminde nepotizm olağan bir hal aldı. İşe alımlarda liyakat ve ehliyet dikkate alınmaksızın, sadece akrabalık, yakınlık, aynı grupta yer alma, parti üyesi olma, okul arkadaşlığı bağlarıyla hareket ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da işin artık çığrından çıktığını, kayırmacılığın ayyuka çıktığını fark etmiş olacak ki, partisine ‘Yakınlarınızı atayarak aşiretleşmeyin’ uyarısında bulunma ihtiyacı hissetti. Ancak artık çok geç. Kendi yakınını kayırma hastalığı, 18 yıldır ülkeyi yönetenleri esir aldı.”

ATATÜRK’Ü ÖRNEK ALSINLAR

 

Önüne çıkan tüm engelleri aşarak arkadaşlarıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan Atatürk’ün örnek alınması gerektiğini kaydeden Tanal, “Üstün zekası, dehası, ileri görüşlülüğü ve cesaretiyle ön plana çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, her şeyi en iyi ben bilirim demek yerine, liyakat sahibi, alanında uzman kişileri, yani doğru kişileri doğru makamlara getirdi. İslam’da emredildiği gibi işi ehline teslim etti. Atatürk’ün en nefret ettiği şey kayırmacılık, görev ve yetkilerini kötüye kullanmaktı. Bu yüzden ülkeye en iyi şekilde hizmet edenleri, görevini layıkıyla yapanları onurlandırıp mükafatlandırırken, adam kayıran, nüfuzunu kendisi ve yakınlarına menfaat temin etmek için kullananları ise cezalandırmış, görevlerinden uzaklaştırmıştır. Ülkeyi yönetenlere, şu an için gücü elinde bulunduranlara tavsiyemiz: Osmanlı’nın sonunu getiren Beşik Ulemalığı’nı andıran uygulamalardan uzaklaşıp, Atatürk’ün yolundan gitsinler” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER