CHP'li Akar: ''Sanayi Bölgelerinde Salgın Hızlı İlerliyor''

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar: ''Kaybedecek zamanımız yok, derhal sokağa çıkma yasağı uygulanmalı'' dedi.

CHP'li Akar: ''Sanayi Bölgelerinde Salgın Hızlı İlerliyor''

CHP'li Akar şunları söyledi: ''Dünya da 28 Aralıkta Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona Virüsü ülkemizde ilk olarak 11 Mart tarihinde görülmüştür. Geçen yaklaşık 23 günde her gün artış gösteren vaka sayısı endişelerimizi de arttırmaktadır. Alınan önlemlerin yetersiz kaldığı ortadayken ‘Evde Kal’ çağrılarının da özellikle Sanayi kenti olan kentimizde yerine getirilmesinin mümkün olmadığı gözükmektedir.''

Birçok fabrika çalışanının iç içe olduğu aynı servisle işe geldiği, aynı yemekhane de yemek yediği ve aynı çalışma ortamını paylaştığı bir durumda virüsün yayılmayacağını düşünmekte iyi niyet değildir. Bazı fabrikalarda vakaların da yaşanması çalışan işçileri haklı olarak endişelendirmiş ve işe gitmekten kaçınmışlardır. Vatandaşlarımızı ekmeği ile canı arasında tercih yapma noktasına getiren iktidar maalesef bugüne kadar anlattığı Dünyanın en büyük ekonomi masalını sürdürememiştir.  Birçok ülke sokağa çıkma yasağı getirirken AKP anlayışı 65 yaş üzerine sokağa çıkma yasağı getirip evin diğer fertlerini işe göndererek traji komik bir uygulama yapmak ve milletin zaten cebinde olmayana göz dikip bağış toplamaya çalışmaktan ileri gidememiştir.

Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Nisan tarihinde virüsün ülkemizdeki tüm kentlerde görüldüğünü belirterek illere göre dağılımını açıklamıştır. Vaka sayılarında İstanbul, İzmir, Ankara ve Konya’dan sonra 5’inci sıra da yer alan Kocaeli ölümler de 3’üncü sıradadır.

Derhal Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanmalı

Bu rakamlar da ortaya koymaktadır ki özellikle sanayi bölgelerinde salgın hızlı ilerlemektedir. İçişleri Bakanı bir süredir alınan önlemlerin Bilim Kurulu’nun kararları doğrultusunda alındığını belirtirken sokağa çıkma yasağının ise ‘Sosyal izolasyon’un başarılı olmamasıhalinde uygulanacağını söylemektedir. Ancak aynı Bilim Kurulu üyeleri “İpin ucunun kaçtığı yerler var. O illerde sokağa çıkma yasağı şart” açıklamasını yapmaktadırlar. Bugün geldiğimiz noktada Kocaeli, İstanbul gibi özellikle sanayinin yoğun olduğu ve ipin ucunun kaçtığı kentlerde derhal sokağa çıkma yasağının uygulanmasının zorunlu olduğudur.

14 gün kuralı gereği uygulanacak sokağa çıkma yasağı bu virüs illetininin kontrol altına alınmasını sağlayacağı gibi bugüne kadar yıllarca keyfe keder verilen 9gün Bayram Tatillerinden kısılarak buradaki iş kaybı rahatlıkla giderilebilir. Hükümetin her gün artış gösteren rakamları açıklamasından daha önemli görevi vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamaktır.''

Bugün bir kez daha AKP iktidarını sorumluluk almaya davet ediyor kendileri için rahatlıkla ve geçim kaygısı duymadan uyguladıkları izolasyonu vatandaşlarında yapabilmesi için sokağa çıkma yasağı çağrılarına kulak vermesini istiyorum.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER