Ömer Faruk Gergerlioğlu: “Batman-Diyarbakır yolu ölüm saçıyor”

Batman-Diyarbakır yolundaki çalışmaları inceleyen YSP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, yaptığı söyleşi ile bitmek bilmeyen yolu Bismil halkına sordu. Vatandaşlara eziyete dönüşen Batman-Diyarbakır yolunun bir an önce tamamlanması gerektiğini söyleyen Gergerlioğlu, yetkilileri göreve çağırdı.

SİYASET 02.09.2023, 12:22
Ömer Faruk Gergerlioğlu: “Batman-Diyarbakır yolu ölüm saçıyor”

İşte YSP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun incelemede yaşadığı o diyalog:

Gergerlioğlu: Batman-Diyarbakır yolu yıllardır bitmiyor ve vatandaşlar çile çekiyor. Bismil halkı özellikle bunun çilesini çok çekiyor. Batman-Diyarbakır yolunda yolculuk yapan araçlar, şoförler de bu sıkıntıyı yaşıyor. Çünkü her gün 3-4 kaza oluyor. Bir çalışma var ama iş güvenliği yok. İnsanların özel mülkünden yol geçiriliyor ancak öyle formüller bulunuyor. Oldukça önemli bir gecikme var. Yol yükseltmeleri usule uygun değil ve önemli bir mağduriyet var. Bismil sakinlerinden Şakir Demir yol yapım çalışmaları hakkında bilgi verecek.

Şakir Demir: Bu yol yıllar önce bitmek zorundaydı, "Ödenek yok." denilerek çalışmalar yapılmıyordu. Son zamanlarda yapılan kavşaklara da artık "ölüm kavşakları" deniliyordu. Bismil'de içleri çok geniş dışarısı dar olan 2-3 düzensiz kavşak yapıldı. Son zamanlarda bu yüzden kazalar oluyor. Bunların bir an önce düzeltilmesi lazım. Bu yol çok fazla yükseltilmiş durumda.  Yukarıdan su gelmesi durumunda tüm evler su altında kalacak. Bu durum düşünülüp, altyapının ona göre hazırlanması lazım. Bismil halkı bu durumdan şikayetçi. Kaç gündür bu yol çalışmaları böyle devam ediyor. Hiçbir şekilde iş güvenliği yok, hiçbir şekilde düzenli bir yol yapılmıyor. Bu mağduriyetin giderilmesi lazım. Bir an önce devletin vatandaşına sahip çıkması lazım.

Gergerlioğlu: " Bismil halkı böyle söylüyor, sadece Şakir Bey değil herkes bunu söylüyor ve şikayet ediyor. Biz yetkilileri göreve çağırıyoruz, vatandaş sahipsiz kalmasın lütfen vatandaşın uğradığı kazalar bitsin artık. Bu ihmaller, ihlaller bitsin diyoruz.

Gergerlioğlu: Diyarbakır- Batman arası ölüm yolunda ilerliyoruz! Son derece tehlikeli ve iş güvenliğine aykırı işlerin yapıldığı bir yol. Kim nereden gidiyor belli değil, yolda gidiyoruz. İşaret levhaları eksik, gece gündüz kazalar oluyor. Çalışmalar var fakat iş güvenliği tedbirleri son derece sıkıntılı, vatandaş perişan durumda. Bismil’in halkına bu konudaki düşüncelerini soruyoruz?

Vatandaş: Burada alternatif yol planlanmadan bu işe başlanması en büyük hatalardan biridir. Bu işler yapılırken planlaması yapılması lazım, alternatif yollar açılıp, asfaltlanıp, sağlıklı hale getirilip o şekilde yeni yol çalışmasına başlaması lazımken bu tedbirlerin hiçbiri yapılmıyor. Yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Gergerlioğlu: "Yetkilileri göreve çağırıyorsunuz, burada yollar habire birbirine karışıyor. Buraya mı ölüm kavşağı diyorsunuz?"

Vatandaş: "Evet burası nam-ı diyar ölüm kavşağı.

Gergerlioğlu: "Batman Diyarbakır arası yolların durumu felaket."

Yorumlar (0)