20 Haziran 2018, Çarşamba

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'li Özgür Özel:BİMER ve CİMER’e Demirci Belediyesi Hakkında Gönderilen Şikayetlerin Kapsamı Nedir?

CHP'li Özgür Özel:BİMER ve CİMER’e Demirci Belediyesi Hakkında Gönderilen Şikayetlerin Kapsamı Nedir?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

28 Temmuz tarihinde Saruhanlı Belediyesi’nde 25’e yakın personelin usulsüzlük iddialarıyla geçirdiği soruşturmanın ardından, Demirci Belediyesi’yle ilgili de çeşitli iddialar ortaya çıkmıştır.  İddialara göre BİMER ve CİMER’e yapılan vatandaş şikayetleri ardından İçişleri Bakanlığı, Manisa Valiliği’ne yazı yazarak belediyeye muhakkik atanmasını ve soruşturma izni verilip verilmemesi konusunda bir yazı istemiştir. Konuya ilişkin Denetleme Kurulu’ndan 3 yetkilinin Belediyeye gelerek Mali Hizmetler Müdürlüğü ve Tahsilat Birimi’ndeki bazı çalışanlara belediyenin firmalara yaptığı ödemelere ilişkin sorular sordukları öne sürülmüştür.

Öte yandan Demirci Belediyesi’nin sponsor olduğu ve 18-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Mezuniyet Şenlikleri ile ilgili yapılan ödemelerin şaibeli olduğu iddiaları kamuoyunda ciddi bir rahatsızlık oluşturmuştur. İddialara göre AK Parti Manisa İl Gençlik Kolları Başkanı’nın sahibi olduğu Ulus Fuarcılık Organizasyon firmasına şenliklerde 90 bin TL ödeme yapılmıştır. Bunun yanı sıra etkinlik afişlerinde Ulus Fuarcılık Organizasyon, Cangür Organizasyon ve Pegasus firmaları da görülmektedir ve haliyle ödenen meblağın 100 bin TL’yi aştığı ortadadır. Böyle bir organizasyon için neden ihaleye çıkılmadığı, iddialar doğruysa bu ödemelerin hangi kalemden, kimlere yapıldığı da şaibe konusu olmuştur.

 

Bu bağlamda;

1.      BİMER ve CİMER’e Demirci Belediyesi hakkında gönderilen şikayetlerin kapsamı nedir?

 

2.      İddialarda belirtildiği üzere İçişleri Bakanlığı’ndan Demirci Belediyesi’ne yönelik bir soruşturma açılması istemi yapıldığı ve muhakkik atandığı iddiaları doğru mudur? İddialar doğruysa muhakkik kimdir ve soruşturma kimler tarafından yürütülecektir?

 

3.      Usulsüzlük iddialarının olduğu etkinlikler ve ödemeler nelerdir?

 

4.      Manisa Celal Bayar Üniversitesi Demirci Eğitim Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin mezuniyet töreni için Demirci Belediyesi sponsorluğunda 18-24 Mayıs tarihlerinde düzenlenen ‘Mezuniyet Şenliği’ etkinliklerinin ödemelerinin AK Parti Manisa İl Gençlik Kolları Başkanı’nın fuarcılık firmasına yapıldığı doğru mudur?

 

5.      Bu kapsamda,  AK Parti Manisa İl Gençlik Kolları Başkanı’na Demirci Belediyesi tarafından 90 bin TL’lik bir ödeme yapıldığı ve faturaların Vergi Dairesi’ne ibraz edilmediği doğru mudur?

 

6.      Mezuniyet Şenlikleri afişlerinde Ulus Fuarcılık Organizasyon, Cangür Organizasyon ve Pegasus firmalarının logoları açıkça bellidir. Öte yandan Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı’na şenlikler kapsamında plaket vermiştir. Eğer 90 bin TL’lik ödeme yapıldığı doğruysa, bu ödeme hangi kapsamda yapılmıştır? Bu kadar büyük bir rakam için neden ihale yoluna başvurulmamıştır?

 

7.      Diğer şirketlere ödenen meblağ ve ödemenin kapsamı nedir?

 

8.      Mezuniyet Şenlikleri etkinlikleri için yalnızca, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı’nın firmasının da içerisinde bulunduğu 3 aynı firmadan teklif alındığı,  her bir etkinlik için en az 3 farklı firmadan teklif alınması gerekirken, aynı 3 firmanın farklı etkinliklere teklif vererek, birbirlerini kolladığı ve işlerin 3 aynı şirkete verildiği iddiası doğru mudur?

 

9.      İddiaların konuşulmaya başlanmasıyla birlikte yapılan ödemelerin faturalarının yok edildiği iddiaları doğru mudur? Eğer iddialar doğruysa bununla ilgili Belediye Başkanı Selami Selçuk ve hesap işleriyle ilgilenen personeller hakkında bir inceleme başlatılacak mıdır?

 

10.  Demirci Belediyesi tarafından bahsedilen firmalara ödeme yapıldıysa faturalar nerededir?

 

11.  Demirci Belediyesi tarafından Mayıs ve Haziran ayları içerisinde yapılan akaryakıt ödemelerinin astronomik rakamlar olduğu iddiaları doğru mudur? Demirci Belediyesi Mayıs-Haziran 2017 akaryakıt ödemeleri aylara göre ne kadardır?

 

yukarı çık