Enflasyon mevduatları vurdu

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), ülkedeki yüksek enflasyonun Almanların yeni tip corona virüsü döneminde biriktirdiği tasarrufları erittiğini bildirdi.

EKONOMİ 23.08.2022, 16:53
Enflasyon mevduatları vurdu

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Almanya’da alışılmışın dışında mevcut yüksek enflasyonun hanehalkı tasarrufları üzerindeki etkisine yönelik araştırmasının sonuçları yayımlandı.

Buna göre, ülkedeki yüksek enflasyonun Almanların yeni tip corona virüsü döneminde biriktirdiği tasarrufları erittiği belirtildi.

Banka bilançolarının analizine dayanan araştırmada, ülkedeki bankalardaki hanehalkı mevduatlarının 2020’nin ikinci çeyreği ile 2021’in ilk çeyreği arasında güçlü bir şekilde arttığı belirtildi.

MEVDUAT FAZLASI TÜKENME NOKTASINA GELDİ

Nisan 2020’den Mart 2021’e kadar hanehalkının banka hesaplarında normal yıllara göre 70 milyar Euro daha fazla para olduğunun ifade edildiği araştırmada, bu mevduat fazlasının 2022 yılının ilk çeyreği sonunda tükenme noktasına geldiği vurgulandı.

Ifo’nun araştırmasında, ikinci çeyrekte ise tasarruflarda erimenin neredeyse değişmeden devam ettiği ortaya konularak, araştırmada Alman tüketicilerin geçen yılın sonundan beri giderek artan şekilde bu tasarrufları kullandığı ifade edildi.

ENFLASYON YÜZDE 7,5 OLMUŞTU

Ifo Araştırma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Timo Wollmershauser, konuya ilişkin değerlendirmesinde, enflasyon oranı artmaya devam ettiği için özel tüketimin yıl boyunca Alman ekonomisinde büyümenin “motoru” olamayacağını kaydetti.

Wollmershauser, “Yüksek enflasyon, han halkının bu tasarruflarının harcanmasının itici gücü olmuş olabilir” ifadesini kullandı.

Öte yandan, Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, ülkede haziran ayında yüzde 7,6 olan enflasyon, temmuzda yüzde 7,5 olmuştu

Bu arada, Almanya Merkez Bankası da (Bundesbank), dün Alman ekonomisinde resesyon olasılığının giderek arttığını ve enflasyonun sonbaharda yüzde 10’a ulaşabileceğini bildirmişti. (SÖZCÜ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?