21 Şubat 2019, Perşembe

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

1 dolar kaç lira oldu? Dolar/TL ve Euro/TL kuru ne kadar? İşte Euro fiyatı…

1 dolar kaç lira oldu? Dolar/TL ve Euro/TL kuru ne kadar? İşte Euro fiyatı…

Dolar kuru, gündemdeki değişimlerle birlikte hafta boyunca olağanüstü dalgalanmalar gösterdi. 10 Ağustos’ta, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “ekonomik savaş” söylemi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı “ekonomide yeni yaklaşımın” piyasalarca tatmin edici bulunmaması ve ekonomiye güvenin sarsılmasının yanı sıra ABD’nin ek gümrük vergisi açıklamasıyla TL dün dolar karşısında 2001 başından bu yana en sert günlük düşüşünü kaydetti. Euro ve Dolar kuru hafta boyunca yükselişteydi. 12 Ağustos’ta 1 dolar 6.414 TL’den işlem görürken, Euro ise 7.326 TL’den işlem görüyor.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; işlemciler, piyasada hacmin çok yüksek olmadığını ve bu nedenle de en ufak işlemlerin bile büyük dalgalanmalara neden olduğunu söylüyor.

Ayrıca Financial Times gazetesinde dün yer alan bir haber, lira üzerindeki aşağı yönlü baskının daha da artmasına neden oldu. Gazete, Avrupa Merkez Bankası’nın euro bölgesinin en büyük bankaları arasında bulunan BBVA, UniCredit ve BNP Paribas’nın liradaki sert düşüşten etkilenme olasılığının yarattığı riskten kaygı duyduğunu bildirdi.

Dolar ve Euro’daki yükseliş dış basında

DOLAR KURUNDA SON DURUM

DOLAR: 6.414 TL
EURO: 7.326

“TAHVİLLERDE CİDDİ SATIŞ BASKISI VAR”

Sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı ABD ile ilişkilerin piyasayı belirleyen unsur olduğunu söyledi. Nalbantlı sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “ABD ile ilişkilerdeki problem yaptırım uygulanacağı beklentileri ile kurda yeni zirveler görmeye devam ediyoruz. Kurda likidite düşük olduğundan dolayı aşağı yukarı sert hareketler oluyor. Ayrıca uluslararası tahvillerde de ciddi satış baskısı var. Hem Türk bonoları, hem bankaların çıkardığı tahviller ciddi yükseliş halinde.” dedi.

yukarı çık