CHP Bornova Adayı Ömer Eşki: "Bornova herkesin yaşamak istediği kent olacak" dedi

CHP Bornova Belediye Başkan Adayı Ömer Eşki, Bornova’nın uzun yıllardır kronikleşmiş altyapı, bakım ve onarım ihtiyaçlarının çok ötesinde, büyük değişimin eşiğinde olduğunu söyledi.

YEREL 28.03.2024, 15:03 31.03.2024, 16:31
CHP Bornova Adayı Ömer Eşki: "Bornova herkesin yaşamak istediği kent olacak" dedi

Değişimin partisinin de ana sloganı olduğunu hatırlatan Eşki, “Önümüzdeki 5 yıl Bornova’da insanları mutlu edecek, estetik duygularına hitap eden, kenti bir yıldız gibi öne çıkartacak çok sayıda önemli projenin ve çalışma yapılacak. Yepyeni meydanları, anıtları, Türkiye’nin her köşesinden insanların ilgisini çekecek tematik parkları, müzeleri ve festivalleriyle Bornova, herkesin yaşamak istediği,  mutlu insanların kenti olacak” diye konuştu.

Bornova’nın kentsel tasarım ve gelişmesi için büyük çaba harcayacaklarını ifade eden Eşki, “Başta belediye hizmet alanları olmak üzere kent dokusuyla uyumlu estetik binalar, sokaklar ve parklar ve meydanlar oluşturacağız. Kentin tarihi ve geleceği arasında bağ kurmak için çalışmalar yapacağız. Örneğin 100. Yıl Cumhuriyet Anıtı ve Korona Salgını Anıtı yapılacak. Bornova tarihinde çok önemli yer tutan Levanten Müzesi ile İzmir’in işgali ve Kurtuluş Müzesi kurulacak. Tarihi Büyükçarşı yenilenecek, Küçükpark’da geniş çaplı bir düzenleme yapılacak. Tarih parkı, İtfaiyeciler Parkı ve Filozoflar Meydanı gibi tematik alanlar planladık” dedi.

Turizme yatırım yapılacak

Bornova’nın çok güçlü turizm imkanına sahip olduğunu öne süren CHP’li Aday Ömer Eşki yapacağı çalışmaları şöyle aktardı:

“Öncelikle Kültür Envanteri hazırlanarak Turizm Master Planı oluşacak. Bornova’nın köklü bir geçmişi ve tarihi dokusu var. Bu alanda çalışmalar yapılacak ama turizme daha geniş perspektiften bakıyoruz. Örneğin İzmir’in ve Türkiye’nin her yerinden insanları çekecek İz’minia adında bir hazırlığımız var. Türkiye’nin her köşesindeki görkemli yapıların minyatürünün olduğu, insanların aileleriyle gezerek hem keyifli vakit geçireceği hem de Türkiye’yi daha yakından tanıyacağı bir park olacak.

Pınarbaşı’nda çocukların at binmeyi öğrenecekleri, ailelerin de piknik yapacağı Hara Bornova adında bir mesire alanı yapacağız. Bir de yine yoğun ilgi çekeceğine inandığımız Matematik ve İllüzyon müzesi kuracağız.

Sanatın gücüne inanıyoruz

Sanatın dönüştürücü ve iyileştirici yönüne inanıyoruz. Güçlü Bornova’da Festivalleri, müzeleri ve konserleriyle toplumun her kesiminin kendini ifade edip eğlenebileceği çalışmalar olacak. Bornova’yı kültür ve sanatın sadece tüketicisi değil, üreticisi de olacağı kent haline dönüşeceğiz.

Etnik müzik festivali, ülke çapında tiyatro topluluklarını konuk edeceğimiz Şehir Tiyatroları Festivali, Roman Dans Okulları, Homeros Edebiyat Festivali, Gastronomi Festivali şu an planlanmış durumda. Yapacağımız envanter çalışmalarında bu festivallerin sayısı artabilir.

Prestij Sahne

Önemli bir eksiğimiz var, Bornova’da özellikle büyük prodüksiyonları sahneleyebileceğimiz, koltuk sayısı yüksek bir salon maalesef yok. Prestij Sahne projemizle bu ihtiyaç giderilecek. Bornova’nın merkezinde yapacağımız bu dev tesis içinde büyük bir sahne ve salonun yanı sıra daha küçük salonlar, amatör ve profesyonel herkesin kullanabileceği prova odaları ve stüdyoları, resim ve heykel sergi salonları olacak.” 

Yorumlar (0)