banner288

Vecdi GÜNDOĞDU'dan TBMM Soru Önergesi

banner287
Vecdi GÜNDOĞDU'dan TBMM Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından yazılı
olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla.

Vecdi Gündoğdu
Kırklareli Milletvekili
Çevre Komisyonu Üyesi

Aylardır tüm Dünyayı saran Covid-19 salgını, gıdanın, toprağın, temiz suyun önemini ve yaşamsal değerini bir kez daha insanlığa göstermiştir. Artık, sağlıklı gıdanın üretim ve temini, ülkelerin en büyük gücü haline gelmiştir.
AKP hükümetlerinin hatalı sanayileşme ve büyüme politikaları sonucu Trakya Bölgemizin tarımsal üretim merkezi olan Kırklareli ilimizin Babaeski Ovası tehdit altındadır.

Babaeski Ovası, sulu tarım yapılan, meyveciliğin ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı önemli bir tarımsal üretim merkezimizdir. Aynı zamanda 2018 yılında Tarımsal Sit Alanı olarak ilan edilen bölgede ilgili bakanlığın hatalı uygulamaları sonucu maden ruhsatları verilmiş ve bölgede maden arama çalışmaları başlatılmıştır. Bu nedenle meralarımız, verimli tarım topraklarımız ve yeraltı sularımız tehdit altına girmiştir.
Bu doğrultuda;
1- Trakya Bölgemizin tarımsal üretim merkezi olan Kırklareli ilimizin Babaeski Ovası’nda Tarımsal Sit Alanı ilan edilen yerlerde maden arama ruhsatı verilmiş midir, veridi ise Tarımsal Sit Alanı olan bölgelerde maden arama ve çıkarma faaliyetleri sırasında ortaya çıkabilecek çevresel felaketi nasıl önleyeceksiniz?
2- Kömür çıkarılması planlanan ve maden arama ruhsatı verilen Kırklareli Babaeski İlçesi Yenimalle Köyü’nde yer alan 1792,51 hektarlık alanda ve çevresinde meydana gelebilecek toprak ve su kirliliği ve kaybı nasıl telafi edilecek, doğabilecek zararları önlemek için neler yapacaksınız?
3- Anılan bölgenin Tarımsal Sit Alanı olması ve verimli ve bereketli tarım toprakları olması nedeniyle maden arama ve maden çıkarma çalışmalarına son verilmesi için Bakanlığınız olarak neler yapacaksınız?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER