HAYDAR AKAR, GARANTİLER İÇİN HER GÜN BAYRAM GEREK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın Kurban Bayramı tatilinde hizmet vermeye başlayan İstanbul-İzmir otoyolundan 9 günde 1 milyon 745 bin 614 aracın geçiş yaptığı ve Osmangazi Köprüsünden bu süre zarfında 353 Bin araç geçişi ile garanti rakamlarını aştık açıklamalarına CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar cevap verdi.

HAYDAR AKAR, GARANTİLER İÇİN HER GÜN BAYRAM GEREK

Akar açıklamasında otoyol ve köprünün vatandaşlar için gerekli bir hizmet olduğunun altını çizerek bu yatırımlara değil ancak verilen araç garantileri ve geçiş ücretlerinin Dolar kuru üzerinden verilmesine karşıyız dedi.

350 GÜN NE YAPACAKSINIZ

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri dışında köprünün verilen garanti araç rakamlarının yarısına dahi ulaşılamadığını belirterek ‘ Bakan 9 günlük tatil de yapılan geçişlerle övünüyor. İyi güzel de yıllık 14 Milyon 600 bin araç garantisi veriyorsunuz kalan 350 gün deki geçişler için neden bir açıklama yapmıyorsunuz.’ dedi.

HAZİNE 4 AY İÇİN 750 MİLYON TL ÖDEYECEK

2019 yılının ilk 4 ayındaki Köprü geçiş rakamlarını paylaşan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Osmangazi Köprüsünden geçiş yapması gereken 4 Milyon 800 Bin aracın gerekli olduğuna dikkat çekerek, ancak geçiş yapan araç sayısının 2 Milyon 123 Bin de kaldığını söyledi. Akar açıklamasında geçiş yapmayan 2 Milyon 677 Bin araç için Hazinenin yani Millete yüklenen faturanın 540 Milyon TL olduğunu belirterek geçen araçlar için 240 Milyon TL’nin Hazine tarafından işletmeci firmaya ödeneceğini söyledi.

KÖPRÜ ÜCRETİ 202 TL

Osmangazi Köprüsü geçiş ücretinin sözleşme gereği 2019 yılı için 202 TL olduğunun altını çizen Akar, geçmeyen her araç için Hazinenin 202 TL, geçen her araç için ise 99 TL ödediğini söyledi.  İstanbul- İzmir Otoyolunun gerekli bir hizmet olduğuna dikkat çeken Akar, kimse kalkıp neden yapıldı demiyor, ancak şimdi yeni garantilerle karşı karşıyayız.

Gebze - Orhangazi 40.000 Orhangazi – Bursa(Ovaakça Kavşağı): 35.000

 Bursa (Karacabey Kavşağı) – Balıkesir/ Edremit: 17.000  Bin, Balıkesir/ Edremit - İzmir: 23.000 Bin araç garantileri var.

MALİYETİ KURTARDI

Akar, Devletin ve firmaların işlettiği otoyolları örnek vererek ‘ Bu otoyol ve köprülerden gidiş- geliş 700 TL, Ankara- İstanbul arası gidiş geliş 50 TL, biz bunu anlatıyoruz. Vatandaşa değil işletmelere yapılan hizmete karşıyız. Bugün itibari le Osmangazi Köprüsü işletmecisi garantiler nedeni ile ve bugüne kadar yapılan ödemelerle maliyetini karşılamış ve kalan 15 yılda kar edecek. Bakan şimdi Bayram rakamlarını paylaşarak garantileri aştık diyor, 2019 yılı sonunda köprü ve otoyollar için Hazinenin ne kadar ödeme yapacağını açıklamasını bekliyoruz.’ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER