Gergerlioğlu gençlerin sorunlarını sıraladı:Yurtların kapasitesi az, yurt yemeklerinden saç, solucan, bulaşık teli çıkıyor...

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na Gençlerin Sorunlarını Peş Peşe Sıraladı!

Vekil Haberleri 02.11.2022, 15:54
Gergerlioğlu gençlerin sorunlarını sıraladı:Yurtların kapasitesi az, yurt yemeklerinden saç, solucan, bulaşık teli çıkıyor...

İşte Gergerlioğlu'nun o açıklamaları:

Sayın Bakana sormak isterim: 800 binlik yurt kapasitesi olduğunu ifade ediyorsunuz ama 8 milyon öğrenci olan bir ülkedeyiz ve yurt bulamayan öğrencilerin bize sürekli başvurduğu bir ülkedeyiz. Bazaların çıkarılıp ranzaların konulmasıyla öğrencilerin yurtta kaldığını biliyoruz.

Hakkâri Üniversiteden daha iki üç gün önce geldi. "Hakkari KYK yurdunda kalıyorum. Yurdun bize verdiği yemek yenmiyor, her gün aç kalıyoruz; yemeklerin içinden saç, kurt, bulaşık teli gibi maddeler çıkıyor. Daracık odalarda 6 kişi kalıyoruz. Birçok yere şikâyet ettik, sonuç alamadık." diyor bir öğrenci arkadaşımız.

Kocaeli Üniversitesinde kız öğrencilerin kaldığı Samiha Ayverdi Yurdunda yemeklerin azlığı, suların azlığı ve çamaşır makinelerinin azlığından yoğun bir şikâyet var.

Trabzon Yomra yurdunda solucan ve kurt olduğu yönünde şikâyetler alıyoruz.

Edirne Selimiye Kız Öğrenci Yurdunda, yine böceklerin girdiği ve bir öğrencinin akrep tarafından sokulduğu şikâyetlerini soru önergelerimle de size sordum.

İki ayrı etnik meseleyi size sordum ama tatminkâr cevap alamadım Sayın Bakan. Karaman'daki ve Muğla'daki yurtlarda kalan Kürt öğrencilere yönelik etnik saldırılar Ülkü Ocakları tarafından yapıldı ve öğrencilerin bir kısmı okullarını terk etmek zorunda kaldılar Sayın Bakan; bakın, memleketlerine döndüler. Size isimlerini, telefonlarını da verebilirim. Öğrenci uğradığı saldırıdan dolayı okulunu bırakıp gidiyor. Bir Kürt öğrencinin güvenlik endişesi nedeniyle iline döndüğü bir ülkeden bahsediyoruz. Bize verdiğiniz cevaplarda "Yurdun dışında bu olaylar olmuştur." gibi bir cevap aldık, üzücü bir cevaptı. Biz ilin Valisiyle, Rektörüyle görüşmeler yaptık ve vahim bir olay olmasına rağmen Bakanlığınızdan böyle ilgisiz bir cevap almanın üzüntüsünü yaşıyorum.

Bir öğrencimiz diyor ki: "KYK yurtlarında tek tip yemek var ve benim de çölyak, IBS gibi bir hastalığım var; ambalajlı ürünler ve glutenli ürünler tüketemiyorum. Yemek seçim hakkımızı almasınlar, öğrenciye bu zulmü yapmasınlar."

İntiharlarla ilgili yoğun bir sıkıntının olduğunu görüyoruz. Genç intiharlarında çok yüksek artış var. Vekili olduğum il Koceli'de de genç intiharları âdeta Türkiye rekorları kırıyor. Gençliğe yönelik neler yapıyorsunuz?

Türkiye'nin hangi iline gitsek uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili eğitimin her kademesinde çok yoğun şikâyetler alıyoruz. Çok büyük bir dert, sıkıntı. Bununla ilgili neler yaptığınızı merak ediyorum Sayın Bakan.

Yorumlar (0)