CHP'Lİ EMİR: SON 5 YILDA ÇALIŞAN EMEKLİ SAYISINDA REKOR ARTIŞ

Ülkemizde kendilerine verilen sadaka zamları sonrası temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelen yüzbinlerce kişi, emekli olduktan sonra da çalışmaya devam ediyor. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, konuyu Meclis gündemine taşıdı; ülkemizin çalışan emekli karnesini sordu.

CHP'Lİ EMİR: SON 5 YILDA ÇALIŞAN EMEKLİ SAYISINDA REKOR ARTIŞ

Emir’e yanıt CİMER’den geldi.  Buna göre 5 yılda emekli aylığı alıp aynı zamanda çalışan kişi sayısı 2’ye, emekli aylığı kesilip çalışan kişi sayısı ise 5’e katlandı. Sigortasız çalışan emekli sayısı ise belli değil.

CHP’li Emir konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede emekli aylıklarının insanca yaşamaya yetecek seviyede olmaması nedeniyle bugün milyonlarca emeklinin çalışmak zorunda olduğuna dikkat çekti.

Bakanlığın verilerinin Türkiye’deki tablonun çok uzağında olduğunu, sadece kayıt altına alınanları kapsadığını ifade etti. “Bu şekilde bile değerlendirdiğimiz zaman 2015’te 56 bin 54 olan çalışan emekli sayısının 2019’da 2’ye katlanarak 94 bin 579’a ulaşmış olması, ekonomik kötü gidişatın göstergesi.” diyen CHP’li Emir, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Sosyal Güvenlik Destek Primi’nin emekli aylığında bir artışa sebep olmaması ve işverenin de prim ödememek işine geldiği için, hak sahipleri ile birlikte bugün sayıları 12 milyonu bulan emeklilerin yarısı, geçinebilmek için çalışıyor.”YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER