CHP'li Arık:Zirai dondan etkilenen Tomarza afet bölgesi ilan edilsin!

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, zirai don nedeniyle Tomarza çiftçisinin mağdur olduğunu belirterek, Tomarza’nın afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini vurguladı

CHP'li Arık:Zirai dondan etkilenen Tomarza afet bölgesi ilan edilsin!

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, zirai don nedeniyle mağdur olan Tomarza çiftçisinin taleplerini TBMM’de gündeme getirdi.

Mecliste konuşan Arık, “Kabak çekirdeğinin yüzde 30'u Tomarza ilçemizde üretiliyor. Bu yıl Tomarza ilçemizde 140 bin dekar alana kabak çekirdeği ekildi. Kabak çekirdeği birçok yönüyle desteklenmesi gereken bir ürün iken her ne hikmetse kendi çiftçimizi desteklemek yerine Çin'den kabak çekirdeği ihraç ediyoruz.Bu yıl don nedeniyle kabak çekirdeğinin yüzde 90'ı zarar gördü. Ayrıca patates, mısır ve fasulye de zarar gören ürünlerden. Toplamda bin 200 çiftçimiz mağdur oldu. Öncelikle hemşehrilerime geçmiş olsun diyor ve buradan yetkililere sesleniyorum: Zaten zor durumda olan çiftçilerimizin mağduriyetini gidermek için afet bölgesi ilan edin, çiftçilerimizin borçlarının silinmesi ya da ötelenmesi konusunda gerekli çalışmaları yapın” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER