Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü:Filistin ve İsrail savaşı, İsrail'in işgal politikalarından kaynaklı!

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, partisinin Meclis grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

SİYASET 10.10.2023, 14:56
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü:Filistin ve İsrail savaşı, İsrail'in işgal politikalarından kaynaklı!

Sözlerine Filistin’de yaşanan çatışmalarla başlayan Uçar, “7 Ekim tarihinden itibaren aslında günlerdir İsrail devletinin işgal ve şiddetinin sebep olduğu bir savaşa tanıklık ediyor bütün dünya. Eşit, özgür ve demokratik bir yaşamın mümkün olduğuna inanan ve bunun mücadelesini veren bizler Filistin halkının yıllardır sürdürmüş olduğu eşit ve özgür yaşam mücadelesini ve direnişini sonuna kadar destekliyoruz. Bir halkın işgale karşı direnişi ne kadar meşru ve gerekli ise bununla ilgili yürütülecek mücadelenin yönteminin de önemli olduğunu ısrarla vurgulamak isteriz. Çünkü her mücadele özgürlük getirmiyor. Tarih bunun örnekleri ile doludur” dedi.

"KATLİAMLAR BİR AN ÖNCE DURDURULMALIDIR"

Uçar, Filistin halkının direnişinin meşru olduğunu belirterek, sivillere yönelik katliamların bir an önce durdurulması çağrısı yaptı. Uçar, “Bugün ortaya çıkan savaş İsrail'in savaş ve işgal politikalarından bağımsız değildir. Bu savaşta tekraren karşımıza çıkan esirlere ve özellikle kadınlara dönük uygulanan şiddeti kabul edilebilir bulmadığımızı ve direniş savunusu açısından da meşru görmediğimizi ifade etmek isteriz. Bugün yaşananlar elbette sadece bugüne ait değildir, bugün söyleyeceğimiz her sözün, bugün alacağımız her tutumun gelecek açısından onurlu, adil ve demokratik bir yaşama elbette ki hizmet etmesi gerekiyor. Gerçek olan şudur: Savaş hukukunu aşan ve direk sivilleri hedef alan bir savaş yürütülüyor. Sivillerin canice katledildiği bir durum var, yapılacak en acil şey bunun durdurulmasıdır çünkü ortada siviller ve onlar üzerinden yürütülen bir savaş var. Ortadoğu’da ulus devletçi siyasetin halkları düşmanlaştıran politikaları bir an önce son bulmalıdır. İsrail savaşı derinleştiren adımlarından vazgeçmeli, tüm yaşam alanlarını hedef haline getiren bombardımanı durdurmalı ve hepsinin temel gerekçesi olan işgal politikalarından vazgeçmelidir. İsrail ve Filistin ilişkisinde derinleşen bu savaş karşısında başta Ortadoğu halkları olmak üzere tüm halkları adil ve demokratik çözümün tarafı olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

9 EKİM SÜRECİ

Uçar, 9 Ekim 1998’de başlayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 9 Ekim 1998’de Suriye’den çıkarılmasıyla başlayan sürecin yıl dönümünde dair şu iadeleri kullandı: “9 Ekim 1998 yılından başlatılan uluslararası komplo halkların hakkı olan eşit, özgür ve bir arada yaşamın yolunu tıkamak için Sayın Öcalan şahsında gerçekleştirilen ve başta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu halklarının geleceğine dönük yapılan bir müdahaledir, bir komplodur. Türkiye’nin, Kürt kazanımlarının olduğu Rojava’da, Mahmur’da, Federe Kurdistan’da sivil halkın üzerine yağdırdığı bombalar, komplonun bütün ağırlığıyla devam ettiğinin göstergesidir. En büyük kanıt onurlu bir barışa sırt çevrilmesidir. Diğer bir kanıt Ortadoğu halklarının geleceği için onurlu bir yaşam fikriyatı sunan Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecridin derinleştirilmesidir. Sayın Öcalan tecrit edilerek bölgenin en uzun soluklu ve can alıcı sorunlarından biri olan Kürt sorunun demokratik yollarla çözümü engellenmektedir." (Evrensel)

Yorumlar (0)