CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan KA.DER’e Çağrı: Kadınları Örgütleyin, Daha Çok Kadın Milletvekili Çıkaralım

KA.DER’in CHP’den talebi: Cumhuriyet tarihi boyunca hiç kadın milletvekili çıkmayan 20 ile odaklanalım.

SİYASET 20.08.2022, 13:15
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan KA.DER’e Çağrı: Kadınları Örgütleyin, Daha Çok Kadın Milletvekili Çıkaralım

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “Eşitsizliğe birlikte son verelim!” diyen Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 kişilik yönetim kurulu ve şube başkanlarından oluşan heyeti CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile buluşturdu.

Nazlıaka, KA.DER yöneticilerini CHP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya getirdi. CHP Lideri, kadın hareketinin güçlü olmasından duyduğu memnuniyeti paylaştı vepartisinin kadın politikalarını anlattı. Ev kadınlarına ve çiftçi kadınlara özellikle yoğunlaşmak gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle özetledi: “Aile Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların ekonomik özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Tarım sektöründe çalışan kadınların ve gençlerin sosyal güvenlik primlerini yatıracağız, böylece vakti geldiğinde emeklilik hakkı elde edecekler. Herkes doğduğu yerde doyabilecek, çiftçi köyünde refah içinde, huzur içinde yaşayacak. Sosyal devlet olmanın gereğini yerine getireceğiz. Ayrıca boşandıktan sonra ekonomik güçlük yaşayan kadınlar için ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Kadın istihdamını artırmak için teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki bakım yükünü almak için kreş sayısını arttıracağız.” 

EŞİTSİZLİĞE BİRLİKTE SON VERELİM!

Heyet adına konuşan KA.DER Başkanı Nuray Karaoğlu, CHP’nin kadın istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından takip ettiklerine vurgu yaptı. 

En önemli taleplerinin siyasette eşit temsil olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe birlikte son verelim!” çağrısı yaparak şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hiç kadın milletvekili çıkarmayan 20 il bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Biz bu kentlerin il ve ilçe başkanlarıyla bir araya gelerek, farkındalık çalışması yürütmek istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP çok köklü bir parti ve Türkiye için kritik bir öneme sahip. Birlikte hareket ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KADINLARI ÖRGÜTLEYİN, KENDİ ADAYLARINI ÇIKARSINLAR

Talepleri dinleyen Kılıçdaroğlu, “Biz kadınların Meclis’te eşit temsili için yasa teklifi hazırlayan bir partiyiz. Eşitlikten yanayız. Fakat bu illerin bazılarında CHP’nin hiç milletvekili yok. Kadınları örgütleyin. Kadınlar örgütlü gücüyle kendi kadın adaylarını çıkarsın, aday olmaya hak kazansınlar. Lütufla değil, irade ortaya koyarak milletvekili olabilirler. Örgütlenme sürecine katkı koyun. Son seçimlerde kadın muhtar sayısındaki artış ne kadar umut vericiydi… Milletvekilliği için de aynısı olabilir. Kadınların örgütlü gücünü çok önemsiyoruz. Bu aydan itibaren kadın üyelerimizden aidat almaya son verdik, örgütlenmenin önündeki bütün engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin kadın örgütlenmesi üzerindeki olumlu etkisine değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“İllerin kültürel yapıları çok önemli. Erzurum’da bir kitap kafe açılmasını istemiştim. Bir belediyemiz sayesinde Erzurum’da açılan kitap kafe gençlerin ve kadınların uğrak noktası oldu. Özellikle genç kadınlara istihdam sağlayan bu kafede gençler çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’da, Aksaray’da, Kayseri’de, kısacası ülke genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız.”

AKP GİDECEK, EŞİTLİK GELECEK!

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da kadınların karar mekanizmalarında yer almaları için ciddi bir çalışma yürüttükleri anlattı: “Hayatın her alanında kadın temsilini arttırmamız ve daha fazla kadını karar mekanizmalarına taşımamız lazım. Bunun için altılı masanın kadın politikalarından sorumlu yöneticileriyle zaman zaman görüş alışverişinde bulunuyoruz. Kadın dernekleriyle sımsıkı kenetleniyoruz. Partimizdeki kadın üye oranını yükselttik. Her hafta il ve ilçe başkanlarımızaeğitimler vererek daha fazla kadını siyasette etkin kılma çalışmaları yürütüyoruz. Öncelikli hedefimiz; ‘Şuradan iki kadın vekil gelsin şöyle sembolik olarak’ diyen, kadın siyasetçiyi ‘sembol’ gibi gören anlayışı değiştirmek. Eşit bir Türkiye kurmak. AKP gidecek, eşitlik gelecek!”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?