CHP'den Sağlık Bakanlığına Çağrı: Menenjit Vakaları Artıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, artan menenjit vakalarına dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığı’nı önlem almaya çağırdı.

SAĞLIK 04.05.2024, 11:09
CHP'den Sağlık Bakanlığına Çağrı: Menenjit Vakaları Artıyor

Ülkemizdeki menenjit vakalarına ve aşısına dikkat çeken Dr. Şahbaz’ın değindiği hususlar şöyle;

"Uşak ilimizde Malkoçoğlu İlköğretim Okulu'nda okuyan 1. sınıf öğrencisi bir çocuğumuzun Menenjit tanısı ile yaşamını yitirdiği, ve aynı okuldan başka çocukların da bu tanıyla tedavi gördüğünü üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.
Birkaç ay önce Mersin Akkuyu'da Menenjit nedeniyle emekçilerimiz hayatını kaybetmişti. Ülkenin farklı bölgelerinden Menenjit vakası bildirimleri alıyoruz. Sağlık Bakanlığı Menenjitin görülme sıklığı konusunda herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamakta, verileri gizlemektedir. . .


Şehir Hastanelerine milyarlarca dolarlık kaynak aktarılırken, sadece Menenjite neden olan MeningokokAşısı yapılmadığı için çocuklarımız hayatını kaybetmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı ücretsiz aşı takviminde yer almayan bu aşı, Avrupa Birliği, Amerika ve İngiltere’de her çocuğa ücretsiz yapılırken, ülkemizde vatandaşlarımız tek dozu 1444 ile 2060 lira arasında değişen fiyatlardaki bu aşıları satın alarak yaptırmak zorunda kalmaktadır. 
SağlıkBakanlığı ücretsiz Aşı Takviminde yer almayan RotaVirüs, Meningokok ve Human Papilloma Virüs (HPV) aşıları, rutin aşı programında ücretsiz olarak her çocuğa uygulanmalı ve çocuklarımız, vatandaşlarımız  sağlıklı yaşamalıdır. 
Koruyucu sağlık hizmetleri devletin asli görevidir."

Yorumlar (0)