BioNTech aşısında ikinci dozlara verilen süre değişti!

Korona virüs salgınına karşı aşılamada kullanılacak Alman BioNTech aşılarının yeni dozlarının Türkiye'ye ulaşması sonrası, Sağlık Bakanlığı'nın daha önce açıklamış olduğu iki doz arasındaki 6-8 haftalık süre kesinlik kazandı.

SAĞLIK 27.05.2021, 09:42 27.05.2021, 10:37
BioNTech aşısında ikinci dozlara verilen süre değişti!

Yeni tip korona virüs salgınına karşı toplumsal bağışıklığı sağlamak amacıyla kullanılan Alman BioNtech aşısının iki dozu arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanması kesinleşti.

UĞUR ŞAHİN'İN DE GÖRÜŞÜ ALINDI

Bu yıl için toplam 120 milyon doz aşı göndermesi beklenen BioNTech yeni parti aşıları teslim etmeye başladı. Aşıların Ankara'ya ulaşması sonrası hız kazanacak olan uygulama için Prof. Dr. Uğur Şahin'in de görüşünün alındığı kaydedildi.

6-8 HAFTA ARALIĞI KESİNLEŞTİ

Daha önce alınan kararda, BioNTech aşısının birinci ve ikinci doz aralığının 6-8 haftaya çıkarılması ancak ikinci doz randevusu olanların bu karardan etkilenmeyeceği duyurulmuştu.

KISA MESAJLA İLETİLDİ

BioNTech aşısının ikinci dozu için Sağlık Bakanı Koca'nın duyurduğu bu karar öncesinde randevu alanlara, aşı olabilecekleri yeni tarih aralığı kısa mesaj yoluyla iletildi.

AİLE SAĞLIK MERKEZLERİNDE YAPILABİLECEK

Öte yandan, BioNTech aşısında bugün gerçekleşen yeni parti sevkiyatla toplumsal aşılama hız kazanacak ve saklama koşullarındaki değişiklikle uygulama tüm devlet ve üniversite hastaneleri, özel hastaneler, uygun aile sağlığı merkezlerinde yapılabilecek.

Yorumlar (0)