Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası :Öğretmen alımlarında mülakatın mesleğe aykırıdır

Eğitim Gücü Sen Genel Başkanı Oğuz Özat, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in öğretmenlerin alan bilgisi ile ilgili açıklamalarını kabul etmediklerini belirterek, “Bir eğitim Sendikası olarak mülakatın yanlış bir uygulama olduğunu ve bugüne kadar yaşanan hukuksuz ve adaletsiz uygulamalar konusunda her türlü platformda isteyen herkesle görüşüp tartışabiliriz” dedi.

EĞİTİM 26.04.2024, 12:46
Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası :Öğretmen alımlarında mülakatın mesleğe aykırıdır

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitim Gücü Sen) Genel Başkanı Oğuz Özat, katıldığı televizyon programında mülakata ilişkin konuşan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in anlattığı yanlış bilgileri düzeltecek bir öğretmenin olmadığına dikkat çekti.
Alan bilgisi 19 puan olan bir kişinin KPSS'ye girmenin mümkün olmadığına işaret eden Başkan Özat, “Kamu yönetimi mezunu Milli Eğitim Bakanı, öğretmen için mülakatı anlatıyor, Siyaset bilimi mezunu Kübra para anlatıma ikna oluyor. Programda bir öğretmen yok, mülakatın öğretmenlere dönük sıkıntılarını ve yanlışlığını aktaran kimse de yok ve yanlış bilgiler program boyunca anlatılıyor. Alan bilgisi 19 puan olan bir kişinin KPSS'de bırakın atanmayı, mülakata girmesi bile mümkün değildir. Çünkü alanda 19 puan olan birinin öğretmen atama puanı olan 60 puana ulaşması mümkün olamaz” dedi.

EN DÜŞÜK ÖĞRETMEN ATAMASI PUAN 64'TÜR
Bakan Tekin’in programda okuduğu ortalama bilgilerinin doğru olmadığını ifade eden Özat, şöyle devam etti: “Sayın Bakan branş ortalaması ifade ediyor. O sınava Açık Öğretim okumuş formasyon almış 2 milyoncu sıradaki kişi de bu sınava giriyor, üniversite 3. sınıf öğrencisi de bu sınava giriyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin önce KPSS'ye kimleri soktuğuna baksın. Sonra da bu üzücü açıklamayı ve algı yaratacak yanlış ortalamaları okumayı bıraksın. Bakanlığın ve Yüksek Öğretim Kurumu neredeyse kahvedeki adama formasyon satarak öğretmen yapıyor. Sonra da ‘19 puan ortalama’ diyorsunuz. Gerçekte en düşük öğretmen ataması puan 64'tür.”

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası :Öğretmen alımlarında mülakatın mesleğe aykırıdır
Mülakatın öğretmenlik mesleğine aykırı olduğunu vurgulayan Özat, “Öğretmenlik mesleği aktarım mesleğidir. Öğretmenlik 40 dakika ile bitmez. o konuya önceden evinde günlerce hazırlanır, literatür tarar, planlamalar yapar. Planları resmi olarak yazmak zorundadır. Örnekler hazırlar, materyal hazırlar, okul öncesi Kuklalar hazırlar. Şimdi size soruyorum;  3 kişilik komisyon, yüz binlerce konu içinden şu konuyu 40 dakika şimdi anlat diyecek. Bu öğretmenliğin hazırlık mantığına aykırıdır. Hatta Sayın Yusuf Tekin'e mezun olduğu Kamu yönetiminden bir konuyu 40 dakika anlat diye versen anlatamaz” dedi.

MÜLAKAT UYGULAMASI GERÇEK DIŞIDIR
Bakan Tekin’e “Siz siyaset bilimi okudunuz. Kendi branşınızda siyaset biliminde şu konuyu 40 dakika boyunca anlat desek anlatabilir misiniz?” diye soran Başkan Özat, şöyle devam etti: “Kaldı ki bu anlatım normal yetişkine de olmuyor yaş grubuna uygun anlatım hazırlamak zorunda. Bahsettiği şekilde mülakatta bir günde komisyon en fazla 8 mülakat yapabilir.  Örnek, 20 bin atama olsa, mülakata çağrılacak kişi 60 bin kişi yapar. Bu kadar büyük sayıya aylarca öğretmenleri, idarecileri derslerden görevlerden alıp sadece mülakata koyamazsın, yani mülakat uygulaması gerçek dışıdır. Kaldı ki farklı komisyonlarda hareleme etkisi vardır. Bu komisyondan komisyona değerlendirmenin farklı olması demektir. Bu hem hukuka aykırıdır hem de mülakat mantığına aykırıdır.”

0 SORU YAPANLAR GÖREVDE YÜKSELDİ
“Bu ülkenin mülakat sabıkası bellidir” diyen Özat, “Nasıl hemen ikna oluyorsun?” diye sordu. Yaşananlardan örnekler veren Özat, “Daha bir ay önce şube müdürlüklerinde yüzlerce kişi tüm sorular yaptığı halde elendi. 15 gün önce Adalet Bakanlığında göreve yükselmede tüm soruları yapanlar elenirken 0 soru yapanlar görevde yükseldi. Gazetelere düştü. Adalet Bakan Yardımcısının torpil mesajlarını izledik. Bunun olmayacağını nasıl ikna oldunuz? Şu sistemde öğretmen olabilmek için üniversite sınavı, 4 yıl eğitim fakültesi, 4 ayrı sınav, güvenlik soruşturması, atama sonrası bir yıl adaylık eğitimi ve sınavları ile öğretmen olabiliyorsun. Hangi kamu mesleğinde bu kadar sınav var?” sorusunu yöneltti.

CUMHURBAŞKANI SÖZÜNÜ YERE İNDİRMİŞTİR
Milli eğitim bakanının açıklamalarını kabul etmediklerini kaydeden Başkan Özat, açıklamaların gerçek dışı olduğunu belirterek, “Mülakatı bir eğitim sendikası olarak hukuksuzluk görüyoruz. Haksızlık görüyoruz. Öğretmenliğe uygun olmadığını düşünüyoruz ve kabul etmiyoruz. Cumhurbaşkanı sözünü yere indirmiştir.  Mülakatlarla ilgili her platformda, kim olursa olsun, ne kadar uzman olursa olsun, buyurun çağırın, kanıtlarla, literatürle, sayılarla, yanlışlıklarıyla sunmaya hazırız. Mülakatlar konusunda, hukuktan da sürekli idare aleyhine kararlar çıkmaktadır. Mülakatlarla ilgili yine Eğitim Gücü Sen olarak haksızlığa maruz kalmış bir öğretmenimiz olursa üyemiz olmasa dahi yanında olacağımızı bilmelerini isteriz” dedi.

Yorumlar (0)