"Migren ağrısını hemen kesen hap tedavisi bulundu"

Migren için önleyici tedavi yöntemleri arasında son dönemde öne çıkan atogepant türü haplar, İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) kapsamında uygulamaya başlıyor.

SAĞLIK 11.04.2024, 13:29
"Migren ağrısını hemen kesen hap tedavisi bulundu"

Kronik ve epizodik migren için önleyici tedavide kullanılacak ağızdan alınan ilk ilacın, kısa süre içerisinde hastalara verilmesi bekleniyor. Sıhhat uzmanları ülkede yaklaşık 170 bin ferdin yeni tedavi yönteminden yararlanabileceğini belirtiyor. Migren, şiddetli baş ağrılarıyla kendisini gösteriyor ve atak döneminde bireyin gmeşhurk faaliyetlerini yerine getirmesini zorlaştırabiliyor. Dünya genelinde her yedi kişiden biri migren hastası.
Ayda 15 günden daha azca ağrılı dönemler epizodik migren olarak adlandırılıyor. Her ay 15 günden uzun devam eden ağrılı dönemlerse kronik migren olarak tanımlanıyor. Yeni uygulamaya sokulacak ilaç, öteki tedavilere cevap vermeyenler ya da iğne olamayanlar için tavsiye edilecek.


İngiltere'de klinik gözlemci kuruluş NICE (National Institute for Health and Care Excellence), tecrübe etme sürecinde yetişkinlerin bir bölümünde etkili olduğu görülen ilacın Ulusal sağlık Hizmetleri'nde kullanılmasını tavsiye etti. Migren, genellikle başın bir tarafındaki zonklayıcı ağrılarla tarif ediliyor ve birkaç gün sürebiliyor. Diğer semptomlar ise yorgunluk, ışığa duyarlılık ve mevzuşma güçlüğü. Migrenden kaç ferdin muzdarip olduğu bilinmiyor ancak NHS'e bakılırsa İngiltere'de migren hastası ortalama 6 milyon kişi var. Kadınlar, erkeklere gore migrene daha yatkın.


Pozitif bir adım
Atogepant tipi ilaçlar, hem kronik migren aynı zamanda epizodik migren için önleyici tedavi sunabiliyor. Migraine Trust adlı vakıf, gelişmeyi 'olumlu bir adım' olarak görmekle beraber, biroldukça ferdin bu tür yeni ilaçlara ulaşmakta güçlük yaşadığının da altını çiziyor.


Bunun sebepleri arasında, ilacın doktorlar tarafından yeterince bilinmemesi ve uzman hekimlere erişimde uzun bekleme listelerinin olması gösteriliyor.
'Gepant' grubu olarak ifade edilen ilaçlar, birkaç yıldır deneniyor sadece hemen hemen yaygın kullanıma sokulmadı. Atogepant da bunlardan birisi.
Araştırmalara bakılırsa, beyindeki kalsitonin gen ilişkili peptid (CGRP) adlı bir kimyasal, migrende hem ağrı hem de ışığa hassasiyette rol oynuyor. Atogepant, anti-CGRP ilaçların yeni bir türü olarak, özellikle migren tedavisi için tasarlandı. İlaç, CGRP proteini reseptörünü bloke ederek işlev görüyor.


Yeni nesil ilaçların eski tedavi yöntemlerine göre daha azca yan etkisi bulunduğu da kaydediliyor. Atogepant ile benzerlik taşıyan rimegepant da İngiltere ve İskoçya'da bazı hastalara verildi.
Brighton kentinden Deborah Sloan bu ilacı alanlardan. Kendi deneyimini anlatan Sloan, 40 yıl süresince kronik migren ağrısı yaşadıktan sonra ilaç tedavisi sayesinde hayatının normale döndüğünü söylüyor. Deborah Sloan, her ayın ortalama 20 günü migren ağrıları çekmiş ve sağlığı nedeniyle iki kere işini bırakmak zorunda kalmış. Öte taraftan bu ilaca, reçete yazabilecek tabip için uzun bekleme listeleri nedeniyle ilk başlarda ücretli şekilde ulaşabilmiş.
Migren nedir?
Migren, başın bir tarafında zonklayan bir baş ağrısı başta olmak üzere çeşitli semptomlara yol açan yaygın bir nörolojik hastalıktır. Migren çoğu zaman fizyolojik aktivite, ışıklar, sesler yada kokularla daha da fenaleşmektedir. Semptomlar minimum dört saat kimi zaman ise günler süresince sürebilir.

Yorumlar (0)