"TRT eski genel müdürü İbrahim Eren, son altı ayında binin üzerinde anlaşma imzalamış"

TRT eski Genel Müdürü İbrahim Eren’in görevden alınmadan önceki son 6 ayında toplam 1052 anlaşmaya imza attığı ortaya çıktı. 2021 yılında binin üzerinde sözleşme imzalanmasına rağmen yalnızca 5 ihale gerçekleştirilmesi ise dikkat çekti.

GÜNÜN HABERLERİ 30.06.2022, 10:30
"TRT eski genel müdürü İbrahim Eren, son altı ayında binin üzerinde anlaşma imzalamış"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel’in KİT Komisyonu’nda “TRT eski Genel Müdürü İbrahim Eren görevden alınmadan son altı ay içerisinde TRT bünyesinde hangi alım ve anlaşmaları yaparak gitti? Bu anlaşmaların içeriği ve ödenen paralar ne kadardır” şeklindeki sorusuna TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı yazılı olarak yanıt verdi.

TRT Genel Müdürü Sobacı tarafından verilen yanıtta, “TRT eski Genel Müdürü İbrahim Eren’in görevde olduğu 1 Ocak – 13 Temmuz 2021 tarihleri arasında (son 6 ay); program alımı, haber paketi, ve canlı yayın hizmeti, mal ve hizmet alımı, bakım onarım hizmetleri, program tanıtım, barter ve sponsorluk hizmetlerine ilişkin 932 adet, program satış anlaşmalarına ilişkin ise 120 adet sözleşme yapılmıştır” denildi.

BİN 52 ANLAŞMADAN SADECE 5’İ İHALE EDİLMİŞ

KİT Komisyonu toplantısında TRT yönetimine çok sayıda soru yönelttiğini özellikle dış yapımlara harcanan paralara ilişkin sorulara yanıt alamadıklarını ifade eden CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, şunları söyledi:

“TRT yönetimine muhalefet milletvekilleri olarak çok sayıda soru yönelttik. Ama ne toplantıda sözlü olarak ne de sonradan yazılı olarak sorularımızın cevaplarını alamadık. Dış yapımlara 1.5 milyar liradan fazla para aktaran TRT, bu kadar büyük bir parayı hangi dizi ve programlara bölüm başı ne kadar ödediği şeklinde açıklamaktan imtina ediyor. ‘Açıklarsak rekabet şansımızı kaybederiz’ gibi mesnetsiz bir gerekçe sunuyor. 18 televizyon kanalı bulunan TRT’de hangi siyasi partiye ve hangi siyasi lidere ne kadar süre ayrıldığını soruyoruz. ‘Biz herkese eşit davranıyoruz’ deyip sorumuzu geçiştiriyor. O toplantıda eski Genel Müdür İbrahim Eren dönemine ilişkin sorular da sormuştum. Ne hikmetse eksiğiyle beraber o sorularımı yanıtlamışlar. Anlaşılan o ki eski Genel Müdür görev süresi dolmadan, giderayak binin üzerinde anlaşmaya imza atmış. Bu anlaşmaların parasal boyutunu da sormama rağmen belirtmemişler ancak oldukça yüksek sayıda sözleşmeye imza atmış. Üstelik 2021 yılında TRT tarafından yalnızca 5 ihale yapılmış. Yani binin üzerinde anlaşma yapılmış ancak yalnızca 5’i ihale yöntemiyle gerçekleştirilmiş. Sadece bu durum dahi TRT’nin parasının yandaşa aktarıldığının işaretidir.”

KONUK AĞIRLAMA GİDERLERİNE 100 MİLYON 732 BİN LİRA HARCANMIŞ

TRT’den gelen yanıtlarda tanıtım, reklam ve konuk ağırlama giderlerine yapılan harcamaların da dikkat çekici olduğunu dile getiren Sertel, 2021 yılında bu kalemde 100 milyon 732 bin lira harcandığını açıkladı. Tanıtım, reklam ve konuk ağırlama giderleri için sadece son üç yılda 200 milyon liraya yakın para harcandığını söyleyen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “TRT halkın parasını har vurup harman savurmaya devam ediyor. TRT’nin 2021 yılı geliri 5 milyar 557 milyon lira oldu. Bu paranın yüzde 80’i dışarıdan sağlanan fayda ve hizmetlere harcanıyor. Yani halktan alıyor iktidara yakın kurum ve kuruluşlara dağıtıyor. Tanıtım, reklam ve konuk ağırlama giderlerine de son üç yılda 199 milyon lira harcanmış. 2019 yılında bu kalem adı altında 34 milyon lira harcama yapılırken, yüzde 194 artışla 100 milyon 732 bin liraya çıkmış. Yağma Hasan’ın böreği gibi TRT’yi yiyorlar ama bu düzen değişecek. Tüm harcamaların hesabı kuruş kuruş sorulacak” diye konuştu.

Yorumlar (0)