CHP’DEN ENGELLİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ:SAĞLIK VE OTOYOL HİZMETLERİ ÜCRETSİZ OLSUN

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, engelli bireylerin sağlık ve otoyol hizmetlerinden ücretsiz yararlanması için kanun teklifi hazırladı.

GÜNÜN HABERLERİ 20.06.2022, 11:00
CHP’DEN ENGELLİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ:SAĞLIK VE OTOYOL HİZMETLERİ ÜCRETSİZ OLSUN

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, engelli vatandaşların otoyol, köprü ve tünel geçişlerinden ücretsiz faydalanması, ilaç katılım ücreti, muayene ve ilave ücretlerden muaf tutulması amacıyla kanun teklifi hazırladı.

Tanal’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde, pozitif ayrımcılık ilkesi ile devletin, ayrımcılığa uğrama ihtimali bulunan dezavantajlı grupların hamisi ve koruyucusu olma vasfıyla görevlendirildiğine dikkat çekildi. Gerekçede, engelli bireylerin sağlık ve otoyol hizmetlerinden ücretsiz yararlanmasının, Anayasa’nın 10. maddesinde düzenlenen pozitif ayrımcılık ve sosyal devlet ilkesinin gereğinin yerine getirilmesi anlamına geldiği vurgulandı.

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ 

Türkiye’de son dönemlerde her türlü ihtiyaç kalemine zam yapıldığının hatırlatıldığı gerekçede, üst üste ve sürekli yapılan zamların engelli vatandaşlarımızın da alım gücünü düşürdüğü belirtildi.

Zorunlu ihtiyaçlara yapılan harcamalarla birlikte ulaşımda otoyol, tünel ve köprü geçiş ücretlerinde de ciddi oranda artış yaşandığının dile getirildiği gerekçede, “Birçok konuda zorluklarla mücadele etmek zorunda kalan engelli vatandaşlarımızın insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmelerini sağlamak, Devletimizin görevlerindendir. Bundan dolayıdır ki, engelli vatandaşlarımızın otoyol, tünel ve köprü geçiş ücretlerinden muaf tutulması gerekir” denildi.

İLAÇ MASRAFI 

Covid-19 salgınıyla birlikte halkın sağlık hizmetlerinden daha fazla yararlanması ile ilaç kullanımının arttığının aktarıldığı gerekçede, engelli vatandaşlarımızdan da tedavi süreçleri devam edenlerin, haftalık, aylık periyotlarla ilaç satın almak zorunda kalanların bulunduğu, dolayısıyla engelli bireylerin giderleri arasında ilaç masraflarının önemli bir yere sahip olduğu kaydedildi. Sağlık hakkının düzenlendiği Anayasa’nın 56. maddesinin anımsatıldığı gerekçede, engelli bireylerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerinin önemine dikkat çekildi.

 

Yorumlar (0)