Oya Ersoy:Artan Kadın Cinayetleri Son Bulsun Meclis Göreve!

banner598

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy,  son aylarda artan kadın cinayetlerinin son bulması ve sorumluların bulunup cezalandırılması için Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

GÜNDEM 08.08.2022, 11:35
Oya Ersoy:Artan Kadın Cinayetleri Son Bulsun Meclis Göreve!

Ersoy: “Son yıllarda ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinde ciddi oranda artışlar yaşanıyor.  Kadına yönelik şiddetin topluma karı-koca arasında yaşanan basit bir kavga olarak gösterilmesi ya da kadın bedeninin hedef haline getirilmesinin sonucunda sayısız kadın cinayetleri yaşanmaktadır” dedi.

Katillere caydırıcı cezalar ile önleyici tedbirler uygulanmıyor!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temmuz 2022 Raporu’na göre temmuz ayında 24 kadın cinayeti, 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleştiğine dikkat çeken Ersoy,  imzacısı olduğumuz İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çekinilmesi sonucunda kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddette artış yaşandığını söyledi.  Diğer ciddi bir sorunun da kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğünün tespit edilmediğini, adil yargılama yapılmadığını şüpheli, sanık ve katillere caydırıcı cezalar ile önleyici tedbirler uygulanmadığını ifade etti.

İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çıkılmasaydı Zehra Bayır ve katledilen binlerce kadın yaşayacaktı!

Ersoy: ”İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çekinilmesi ve 6284 sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair kanunun uygulanmaması sonucu bugün kadına yönelik şiddet vakalarında geçmiş yıllara oranla artışlar yaşandığını göstermektedir. Yasaların etkin bir biçimde kullanılmaması sonucu kadınlar tanıdıkları ya da tanımadıkları erkekler tarafından parklarda, sokak ortasında, işyerlerinde herkesin gözü önünde alenen öldürme cesaretini elde etmektedirler. Bunun son örneği geçen hafta Muğla’da Zehra Bayır’ın çalıştığı yerde hakkı olan parayı istediği bahanesiyle çalıştığı iş yerinde patronları tarafından öldürülmesidir” dedi.

Kadın cinayetlerinde İçişleri Bakanlığının verileri kadın derneklerinin verilerinden hep eksik!

Ersoy: “Kadın cinayetlerinin durdurulması için yargı sürecinde kadın katillerinin cezalandırılması, kadın cinayetlerinin son bulmasında önemli bir adımdır. Ancak bunun için iliği olan tüm bakanlıkların üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekir. Kadın cinayetlerinde İçişleri Bakanlığının verilerine göre: 2021’in ilk 7 ayında 166 kadın cinayeti, 2022’nin ilk 7 ayında 158 kadın cinayeti işlenmiş açıklaması yer alırken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerinde 2021’in ilk 7 ayında 151 kadın cinayeti, 113 şüpheli kadın ölümü, 2022’nin ilk 7 ayında 188 kadın cinayeti, 146 şüpheli kadın ölümü verileri yer almaktadır” ifadesini kullandı.

Türkiye’de kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddete ilişkin gerçek rakamların ortaya çıkarılmalıdır!

Son olarak Ersoy:” Ülkemizde bugün, koruma tedbirine rağmen kadınlar öldürülmekte ya da tehdit ve şiddete uğramaktadır. Kadın cinayetlerinde cezasızlık durumu, erkekler lehine cezalarda yapılan indirimler her geçen gün kadın cinayetlerinin daha da artmasına yol açmaktadır. Türkiye’de kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddete ilişkin gerçek rakamların ortaya çıkarılması, boyutlarının irdelenerek bu cinayetlerin ve erkek şiddetinin sona erdirilmesi için etkin ve caydırıcı önlemlerin alınması amacıyla bir araştırma komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederim” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?