İzmir Barosu’ndan çıplak arama failleri hakkında suç duyurusu

İzmir Barosu, Boğaziçi Üniversitesi’ne destek eylemi sırasında gözaltına alınan iki kadının çıplak arama iddialarını yalanlayan İzmir Valiliği’ne cevap verdi. Yapılan açıklamada, “İşkence faili şüpheli kolluk görevlilerinin eşgalleri müvekkil görüşmeleri sonucunda avukatlarınca tespit edilmiş ve haklarında ifadeye katılan avukatlar tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur” denildi.

İzmir Barosu’ndan çıplak arama failleri hakkında suç duyurusu

İzmir Valiliği’nin Boğaziçi Üniversitesi’ne destek eylemi sırasında gözaltına alınan iki kadının çıplak aramaya maruz bırakıldığı haberlerini yalanlaması sonrası İzmir Barosu bir açıklama gerçekleştirdi.

Birgün'de yer alan habere göre; Yapılan açıklamada, avukatların ilk olarak İl Emniyet Müdürlüğü binasına alınmadığı belirtilerek, “Başsavcı ile yapılan görüşmeler sonucunda ve ancak başsavcının verdiği talimat ile içeri girebilmişlerdir. Avukatların içeri girmesinden sonra müvekkilleri ile yaptıkları görüşmelerde iki kadın tarafından kendilerine çıplak arama işkencesi yapıldığı bildirilmiştir. İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklama ve servis edilen görüntülerde, arama işlemine başından itibaren avukatların eşlik ettiği algısı yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu iddia tümüyle gerçek dışı olup çıplak arama işkencesi iddiaları sevk edilen ilk beş kişi arasında bulunan iki kadına ve meslektaşlarımızın şube binasına alınmadığı zamana ilişkindir” diye belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İşkence faili şüpheli kolluk görevlilerinin eşgalleri müvekkil görüşmeleri sonucunda avukatlarınca tespit edilmiş ve haklarında ifadeye katılan avukatlar tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur. İzmir Barosu olarak hakikatin ortaya çıkması, insanlık dışı muameleyi uygulayan failler ile olayın üzerini kapatma gayesi güden her bir kamu görevlisinin cezalandırılması için sürecin ve dosyanın yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2021, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER