İYİ Partili Yokuş: En Düşük Emekli Maaşı Asgari Ücret Kadar Olmalı!

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TÜİK'in enflasyon rakamlarını düşük göstererek emekli ve memurun hak ettiği zammın önüne geçtiğini söyledi. Yokuş, Türkiye'de en düşük emekli emekli maaşının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

GÜNDEM 27.12.2022, 10:08
İYİ Partili Yokuş: En Düşük Emekli Maaşı Asgari Ücret Kadar Olmalı!

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, İYİ Parti Karaman İl Başkanlığı’nın 3’üncü Olağan Kongresi’nde açıklamalarda bulundu.

 
İktidarı ekonomi politikaları üzerinden eleştiren Yokuş, halkın tüm kesimlerinin geçinemez duruma geldiğini söyledi. Yokuş, Ülkemizde tarım girdilerinden dolayı gıda enflasyonunun resmi rakamlarla yüzde 100’ü aştığını ifade etti.

 
“AVRUPA ÜLKELERİNDE ENFLASYON YÜZDE 7-8”
“Bizi hep yalanlarla kandırıyorlar” diyen Fahrettin Yokuş, şöyle konuştu:
“Dünya’da da kriz var diyorlar. Dünya Gıda Örgütü’nün verilerine göre dünyada gıda fiyatları sadece yüzde 5 artmış. Son 7-8 aydır da gıda fiyatları eksiye gidiyor. Ama benim ülkemde resmi rakamlara göre yüzde yüzün üzerinde artış var. Avrupa ülkelerinde enflasyon ortalaması yüzde 7-8. Ülkemizde ise enflasyon TÜİK’e göre yüzde 85. Bu rakam birde TÜİK’in açıklaması.”

 
“BUNU EMEKLİYE LAYIK GÖRMEYE UTANMIYOR MUSUNUZ?”
TÜİK’in memur ve emeklilere zam oranını düşük vermek için gerçek rakamları sakladığını kaydeden İYİ Partili Fahrettin Yokuş, “TÜİK enflasyonu düşük göstererek emeklinin, işçinin, memurun, dar ve sabit gelirlinin emeğini çalıyor. Bunlar resmen hırsız. Asgari ücret 8 bin 500 lira oldu ama emekli şu an 3 bin 500 lira alıyor. Şu an emeklilerin yüzde 90’ını asgari ücretin altında ücret alıyor. Biz 2 yıldır emeklinin ücretini en düşük asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istiyoruz ama bununla ilgili adım atılmıyor. Bir kez daha söylüyoruz asgari ücret en düşük asgari ücret kadar olmalı. Bu yıl asgari ücretle en fazla yüzde 20 zam yapılacak. Bunu emekliye layık görürken saraylarınızda oturarak danışmanlarına 2-3 maaş vermekten hiç mi utanmıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

 
“DEĞİŞİM ŞART”
Türkiye'nin değişime ihtiyacı olduğunu belirten Fahrettin Yokuş, “AKP 20 yıldır iktidarda ve ülkemizin geldiği nokta ortada. Yapılan bütün araştırmalarda vatandaşlarımız en önemli sıkıntılarının geçim derdi olduğunu söylüyor. Halkımız bu sorunlardan çıkış yolu olarak da Millet İttifak’ını görüyor. Bu kara günlerin aydınlığa çıkması için değişim şart. Bu yüzden değiştireceğiz az kaldı. Türkiye’de artık adaletsizlik, ayrımcılık, kötü ekonomi düzen ortadan kalkacak” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.