CHP, Yurtdışı Simsarları’na Teşviği Meclis Gündemine Taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu üyesi Zeynel Emre, bir nevi komisyonculuk niteliği taşıyan yabancılara gayrimenkul satışı yapan firmalara verilen devlet desteğini Meclis gündemine taşıyarak, ekonomik krizden kaynaklı kamuda tasarrufun gündemde olduğuna dikkat çekerek, iki yıl önce başlatılan teşvik uygulamasıyla kime ne kadar ‘destek’ olunduğunu sordu.

GÜNDEM 09.05.2024, 12:29
CHP, Yurtdışı Simsarları’na Teşviği Meclis Gündemine Taşıdı

CHP’li Emre, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Fatih Kacır’ın yanıtlaması amacıyla TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, yaşanan ekonomik krizin nedeninin AKP iktidarının yanlış politikaları olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

“Başta devlet kaynakları olmak üzere milli serveti, katma değer getirici orta ve yüksek teknolojiye dayalı alanların aksine inşaat ve hizmet sektörüne yönlendiren AKP iktidarı, geldiğimiz aşamada Türkiye halkını yüksek enflasyon, yüksek kur, yüksek işsizlik ve alım gücünde ciddi gerilemeyle tarihinin en sarsıcı ve derin kriziyle karşı karşıya bırakmıştır. Bu noktaya gelinmesinde etken nedenlerden biri de yabancı sermayeye yönelik yaklaşımdır. Üretim alanlarındansa hisse senedi ve gayrimenkul alımına dayalı ‘sıcak para’ anlayışlı yabancı yatırım çekmeyi tercih eden iktidar, bu amaç doğrultusunda yabancı sermaye getirme vaadinde bulunanlara da çeşitli teşvikler sağladı.”

‘Teşvik’ İçin Cumhurbaşkanlığı Kararı Yayımlandı

Resmi Gazete’de 2022 yılının Nisan ayında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile; Türkiye’deki gayrimenkulleri, yurtdışındaki yabancılara satan kurum ve kuruluşlara Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 1.8 milyon liraya kadar reklam desteği verilmesi, fuarlara ve etkinliklere katılım için etkinlik başına 300 bin TL’ye kadar destek sağlandığı ve bu markaların yurtdışında tescili ve korunması için giderlerinin yüzde 50’si oranında yıllık 600 bin TL’ye kadar kaynak aktarıldığı kaydedilen soru önergesinde, Bakan Kacır’ın yanıtlaması istemli sorular şöyle:

-Uygulamanın başladığı tarihten 8 Mayıs 2024 tarihine kadar kaç firmaya destek verildi, destek ile birlikte kaç firma yurt dışına açıldı?

-Uygulamanın başladığı tarihten 8 Mayıs 2024 tarihine kadar hangi firmalar Türkiye'de kaç konut sattı; kaç kişi konut alarak vatandaş oldu?

-Destek uygulaması devam etmekte midir ve 8 Mayıs 2024 tarihi itibariyle kaç lira destek verilmiştir?

-Emlakçı açmak için yoğun bir uzmanlık, sermaye yapısı veya ihracat bilgisi olması gerekmediği için girilmesi bu kadar kolay olan bir sektöre niçin teşvik verilmiştir ve uygulamayla öngörülen hedeflere ulaşılmış mıdır? Destek uygulamasına devam edilecek midir?

Yorumlar (0)