CHP'li Seyit Torun, fındık üreticilerinin sesi oldu

Seyit Torun Verdiği Soru Önergesinin Ardından Bu Sefer de TBMM Kürsüsünden "170 lira Desteği Siz Sadaka Olarak mı Görüyorsunuz? diye seslendi.

GÜNDEM 10.05.2024, 12:51
CHP'li Seyit Torun, fındık üreticilerinin sesi oldu

9 Mayıs 2024 tarihinde Meclis kürsüsünden iktidara seslenen Seyit Torun, Fındık desteklerinin geciktiğinin altını çizerek fındık üreticisinin dertlerini anlattı:

Kendi seçim bölgemizin sorunlarını, ülkemizin sorunlarını ama kendi seçim bölgemle ilgili her konuyu konuştuğumuzda mutlaka içinde fındık yer alır çünkü temel geçim kaynağımız, Karadeniz Bölgesi için de çok önemli, 500 bin insanı direkt, belki milyonlarca insanı da endirekt ilgilendirir. Ama yirmi iki yıllık iktidarınız, maalesef, hayal kırıklığından öteye gitmedi. FİSKOBİRLİK vardı, maalesef, etkisiz hâle getirdiniz, yerine TMO'yu koydunuz. "Acaba mübayaa yapacak mı, ne kadar olacak? Fiyat ne olacak?" diye beklentiler sürekli arttı ve her geçen gün, maalesef, göç hızlandı, fındık değersizleşti. Fındığa destek olmazken bir de rekabet gücünü aldınız, dünya piyasasının yüzde 70'ini üretirken şimdi yüzde 60'lara kadar düştük. Hani, bu ülkede geçmişte: "Ot, saman ithal edilir mi? Et ithal edilir mi?" İnanılmazdı ama herhâlde bu gidişle fındığı da ithal etmeye başlayacağız.

Bakın, birçok zararlısı var. Geçen yıldan bu yana da bir kokarca zararlısıyla uğraşılıyor. İki yıldır diyoruz ki: "Bununla mücadeleyi yapın." Tarım il müdürlükleri, Bakanlık üreticiye sadece ilaç ismi söylüyor "Bunu kullanın ve zararlıyı engelleyin." diyor. Yani bir kişinin, iki kişinin, belli bir kimsenin kullanmasıyla olacak iş değil ama üretici gene sıkıntılı.

Fındığa bir doğrudan gelir desteği veriliyordu, 2014'ten bu yana 170 lira. Ya, elinizi vicdanınıza koyun Allah'ınızı severseniz! Yani mazot ne kadar arttı, işçilik ne kadar arttı? Bu 170 lirayı üreticiye destek olarak mı görüyorsunuz, sadaka olarak mı görüyorsunuz? Şu anda gübre mevsimi, vatandaş, üretici gübre alamıyor, fındığına sahip çıkamıyor. Ondan sonra da yapacağınız rekolte açıklamalarıyla gene fındığı her yıl olduğu gibi ucuz fiyattan elden çıkaracak gene el elde baş başta gene bir sonraki yıla hüsranla devam edecek.

Yarın ödeyeceğinizi ifade ettiniz, yarın ödenmesiyle ilgili bir beklenti var. İnşallah ödersiniz, biz de takipçisi olacağız ama bari bunu yarısı olarak değerlendirin, bir kısmı olarak değerlendirin de biraz daha artırın, üretici hiç değilse nefes alsın, üretici hiç değilse gübresini, ilacını kullanabilsin.

Yorumlar (0)